Zobu kariesa un parodonta saslimšanas profilaksē liela nozīme ir uzturam. Lai zobi iespējami ilgāk saglabātos veseli, tie ne tikai jākopj, ir pareizi jāēd.
Uzturam jābūt pilnvērtīgam, sabalansētam, tam jāsatur visas zobu audu reģenerācijai nepieciešamās minerālvielas un vitamīni, un iespējami mazāk cukura. Produkti ar augstu cukura un tauku saturu, kurus nav nepieciešams ilgi košļāt, mūsdienās kļuvuši ļoti izplatīti un populāri. Rezultātā uz zobiem rodas aplikums, kurā lieliski jūtas baktērijas, kuras naktī tēlo skābi un sagrauž zobu emalju. Visnevēlamākais zobiem ir mīksts un lipīgs ēdiens, kas satur cukuru vai cieti. Pie šiem pārtikas produktiem pieder visi saldumi, īpaši īrisi un karameles.
Ēšanas laikā nelielas uztura daļiņas aizķeras zobu starpās un vēlāk kļūst par lielisku barojošu vidi mikroorganismiem. Pēc saldā ēdienā mutes dobumu nepieciešams izskalot ar ūdeni, eliksīru, iztīrīt ar zobu birstīti, diegu vai izmantot košļājamo gumiju. Ja higiēnas līdzekļi nav pieejami, var pagrauzt burkānu, svaigu vai marinētu gurķīti, redīsu, salātu lapu vai ābolu.
Lai normāli funkcionētu, zobiem un žokļiem nepieciešama regulāra slodze. Tāpēc tikai mīkstas barības lietošana var veicināt zobu un smaganu saslimšanu. Svaigi dārzeņi un augļi ne tikai nodrošina organismu ar vitamīniem un šķiedrvielām, tie masē smaganas un palīdz zobiem pašattīrīties.
Pieaugušajiem būtu jāpierod pašiem un jāiemāca bērniem ar saldumiem našķoties ne biežāk kā reizi dienā. Nav ieteicams saldumus lietot ēdienreižu starplaikos. Bet, ja nu vēlme nav pārvarama, labāk izvēlēties musli ar svaigiem augļiem un pienu vai jogurtu.
Kas jāiekļauj uzturā, lai zobi būtu veseli?