Dabā nav nekā lieka, un nav tādu augu, kas netiktu izmantoti tautas medicīnā. Katrs – ar savu konkrētu mērķi.
Paeglis
Paegļa augļu uzlējumu lieto kā urīndzenošu līdzekli pret tūsku, ko izraisījusi nieru mazspēja, asinsrites traucējumi, kā arī pret pielonefrītu, cistītu, akmeņiem urīnpūslī.
* Ēdamkaroti sīki sasmalcinātu augļu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, uzvāra, tad nostādina, līdz atdziest. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas.
Ārstējot podagru un reimatismu, veselīgas ir paegļa uzlējuma vannas un ierīvēšana ar izvilkumu spirtā.
Āmulis
Āmuli izmanto hipertonijas, klimaktērija izraisītu sarežģījumu, epilepsijas, histērijas ārstēšanai.
* Ēdamkaroti sasmalcinātu lapu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, uzvāra, 2 stundas nostādina un dzer pa 50–100 ml 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Virši
Viršu ziedu uzlējumu lieto pret uroloģiskām kaitēm (cistītu, prostatītu, akmeņiem urīnpūslī), kā arī pret reimatismu un dažādām neirozēm.
* Ēdamkaroti ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina un dzer pa 50 ml 3 reizes dienā.
Koriandrs
Koriandra augļu uzlējumu lieto kā žulti dzenošu līdzekli aknu un žultspūšļa slimību gadījumos, pret gastrītu, kuņģa čūlu un kā nomierinošu līdzekli, ja ir bronhīts.
* Ēdamkaroti augļu aplej ar 250 ml karsta ūdens, uzvāra, nostādina. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā pusstundu
pirms ēšanas.
Pastinaks
Pastinaka sakņu vai augļu novārījums labi palīdz pret stenokardiju, kardioneirozi, neirozēm ar asinsvadu spazmām, kā arī pret kuņģa-zarnu trakta, žults izvadceļu, nieru, urīna izvadkanālu slimībām.
* Tējkaroti sasmalcinātu sakņu vai augļu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina un lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Ārstēšanās kurss – 2 nedēļas.