Kā ceļot gudri? Septiņi vērtīgi Latvijā pazīstamu ceļotāju padomi

Mūsdienās ceļojuma galamērķi ir tik dažādi – kūrorts Grieķijā, tempļi Taizemē, zinātnes centrs Igaunijā u.c. Lai neatkarīgi no galamērķa ārzemju brauciens izdotos veiksmīgi, mobilo sakaru operators BITE apkopojis praktiskus Latvijā zināmu un pieredzes bagātu ceļotāju padomus par to, kā ceļot gudri.

Savos ceļošanas padomos dalās aizrautīgi ceļotāji – ceļojumu bloga “mugursoma.lv” autore Zane Eniņa, mūziķis Jānis Holšteins-Upmanis jeb Goran Gora, mācību centra “Triviums” vadības konsultante un trenere Nora Freimane, kā arī stiliste Žanna Dubska.

# Izvērtē bagāžu kritiski

Viena no izplatītākajām ceļotāju kļūdām ir tā, ka viņi bieži izvēlas ņemt līdzi liekas mantas, jo uzskata, ka labāk paņemt vairāk nekā mazāk – mazums, noderēs. Taču gudri ceļo tas, kurš ņem līdzi tikai nepieciešamākās lietas. Tāpēc pareizi būtu izvēlēties bagāžas saturu pēc principa – bez šī es noteikti varētu iztikt.

“Ļoti audzinoši ir doties ceļā ar vienu somu, nevis auto. Tad, kad pašam visa iedzīve jānes līdzi, ceļotājam parādās pavisam cita domāšana”, atklāj Z. Eniņa.

Līdzīgās domās ir N. Freimane. Viņa ceļojumos daudz un bieži pārvietojas, tostarp kāpj kalnos, slidinās pa vulkānu nogāzēm u.tml., tāpēc bagāžu plāno ļoti rūpīgi. Dodoties divu nedēļu ceļojumā uz valstīm, kurās ir silts klimats, Nora līdzi ņem tikai mugursomu, kuras ietilpība ir 30 litri. Tajā vienmēr ir četras lietas: maks, pase, mobilais telefons un pildspalva.

# Apdrošinies pret ķibelēm

Tāpat kā mītnes valstī, arī ārzemju brauciena laikā ikvienu ceļotāju var piemeklēt dažādas ķibeles, kuras iepriekš paredzēt ir teju neiespējami. Tāpēc, pirms izbraukt no valsts, ieteicams izpētīt ceļojuma apdrošināšanas iespējas. Piemēram, Z. Eniņa, domājot par savu un tuvinieku drošību, izmanto gan Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), gan ceļojuma apdrošināšanu.

Par to, ka dzīvē gadās visādi, reiz dodoties slēpot uz Itāliju pārliecinājusies arī Ž.Dubska. Slēpošanas trasē viņa saskrējās ar kādu bērnu. Abi cietušie pēc negadījuma tika aiztransportēti uz slimnīcu ar helikopteri. Tā kā šī slimnīca atradās tālu no viesnīcas, kurā stiliste bija apmetusies, viņai nācās pārlaist nakti citā viesnīcā un nākamajā dienā mērot garo ceļu atpakaļ uz savu viesnīcu ar taksometru. “Pēc šī ceļojuma sapratu, ka, nodarbojoties ar aktīvo atpūtu ārzemēs, traumu gūšanas risks ir ļoti reāls, un nav nozīmes – vai tā ir slēpošana ziemā vai riteņbraukšana, peldēšana vasarā! Ja man šajā gadījumā nebūtu bijusi ceļojuma apdrošināšana, izmaksas par ārstēšanos, transportēšanu uz slimnīcu, papildu viesnīcu un taksometru pārsniegtu 1000 eiro,” tā Ž.Dubska.

Ņemot vērā, ka vismaz reizi gadā ārpus Latvijas dodas katrs otrais BITES klients, uzņēmums sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību “Compensa Vienna Insurance Group ADB”, ir ieviesis jaunu pakalpojumu – nepārtraukto ceļojuma apdrošināšanu, kuru var pieslēgt ar vienu īsziņu. Turklāt šī ceļojuma apdrošināšana attiecas uz visiem vienas ģimenes locekļiem, ar kuriem apdrošinātā persona ceļo.

# Rūpīgi izvēlies tūrisma objektus

Lai ceļojums neizvēršas nemitīgā, nogurdinošā skrējienā, to plānojot, ir laicīgi jāizsver, cik daudz laika un enerģijas tev ir. Proti, tūrisma objekti, kurus plānots apskatīt, jāizvēlas ļoti rūpīgi.

“Skraidot no viena objekta uz otru, dienas beigās tu esi redzējis visas piecas pilsētas baznīcas, abus muzejus un vēl paspējis uz vakara teātra izrādi. Bet vienlaikus tu esi arī noguris. Turklāt baznīcu iekšskatus neatšķirsi jau pēc pāris dienām,” stāsta Z. Eniņa.

Viņa arī iesaka papildus tūrisma objektu apskatei iekļaut ceļojuma programmā nesteidzīgas kafijas pauzes mazās kafejnīcās, kurās iespējams izbaudīt ne vien labu kafiju vai tēju, bet arī iepazīt vietējo kultūru, “ar katru šūnu uzsūcot” apkārt valdošo atmosfēru.

Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Pievienot komentāru