Ziema pagājusi, bet klepus palicis. Palīdzēs vingrojumi, fitoterapija un ne tikai!

Diagnostika
Konstatējot sev dažas no minētajām hroniskā bronhīta pazīmēm, turklāt, ja klepus nomoka 2–3 mēnešus no vietas (un ne pirmo gadu), ir nopietns pamats apmeklēt pulmonologu un veikt izmeklēšanu. Pamatojoties uz rentgena, analīžu un izmeklēšanas datiem, ārsts spēs noteikt precīzu diagnozi un tai atbilstīgāko ārstēšanu.

Terapijas stratēģija
Ja ļaunākās aizdomas apstiprinājušās, strikti jāpatur prātā, ka hroniskā bronhīta ārstēšanai jābūt kompleksai un tikai ar tautas līdzekļiem vien nebūs līdzēts – šajā situācijā tie parasti nav pietiekami efektīvi, tāpēc atveseļošanās process vai nu ievilksies, vai nemaz neiestāsies. Tāpēc obligāti jāuzklausa un jāiegaumē ārsta ieteikumi. Parasti hroniska bronhīta gadījumā izraksta antibiotikas vai sulfanilamīdu preparātus, bronhu līdzekļus, arī fizioterapijas procedūras.

Drošības tehnika
Lai paātrinātu atveseļošanos, jāievēro šādi nosacījumi:
* lai gaiss telpās būtu tīrāks, katru dienu jāveic grīdas mitrā uzkopšana un jāslauka putekļi;
* regulāri jāvēdina telpas;
* smēķētājiem jācenšas vismaz uz ārstēšanās laiku atturēties no cigaretēm;
* tā kā plaušām nepieciešams svaigs gaiss, katru dienu jādodas kaut nelielā pastaigā;
* jāatturas no trekniem un ceptiem ēdieniem;
* ēdienkarte jāpapildina ar ceptiem āboliem un bumbieriem, arī brūkleņu sīrupu ar medu, jo tie visi palīdz atbrīvot bronhus no krēpām.

Elpošanas vingrojumi
Minētais komplekss jāizpilda vairākas reizes dienā līdz laikam, kad krēpas pārstās izdalīties.
Sākumstāvoklis: stāvus, pēdas – atstatu viena no otras (šaurāk par plecu platumu).

1. Ieelpojot caur degunu, rokas paceļ uz augšu, paceļoties pirkstgalos, jāpastiepjas uz augšu. Izelpojot caur muti, rokas strauji nolaiž un nostājas uz pilnu pēdu.

2. Ieelpojot caur degunu, rokas vispirms paceļ uz augšu, tad izpleš uz sāniem. Strauji izelpojot caur muti, rokas nolaiž, uzsitot ar tām pa gurniem.

3. Ieelpojot caur degunu, korpusu lēnām noliec pa kreisi. Strauji izelpojot caur muti, ieņem sākumstāvokli, rokas slidinot gar ķermeni un balsī izrunājot skaņu “s–s–s–s–s”. Vingrojumu atkārto uz pretējo pusi.
Sākumstāvoklis: sēdus uz grīdas.

4. Kopā saliktas kājas izstiepj uz priekšu. Ieelpojot caur degunu, rokas izpleš uz sāniem. Lēni izelpojot caur muti, tikpat lēnām rokas nolaiž, balsī izrunājot skaņu “s–s–s–s–s”.

5. Rokas aizliek aiz muguras (aiz jostasvietas), ar labo roku apņem kreisās rokas delnas pamatni. Izdarot pilnu ieelpu caur degunu, ievelk vēderu, elpu aiztur un lēnām, cik vien iespējams, ķermeni noliec uz priekšu. Jāraugās, lai gurnu apakšdaļa paliktu piespiesta grīdai. Kad aizturēt elpu vairs nav iespējams, lēnām ieelpo un atgriežas sākumstāvoklī.

Katru vingrojumu atkārto ne mazāk kā 5–6 reizes.

Fitoterapija

Papildus ārsta nozīmētajam pamatārstēšanās kursam atveseļojošā efekta pastiprināšanai ieteicami šādi tautas medicīnas līdzekļi. Ar 10 dienu intervālu katru no tiem lieto vienu mēnesi.

* Sajauc 4 ēdamkarotes altejas saknes, pa 2 ēdamkarotēm kailās lakricas saknes, māllēpju lapas un fenheļa augļus, 1 ēdamkaroti ārstniecības amoliņa ziedus. Divas ēdamkarotes sasmalcinātā maisījuma aplej ar 1 litru vedoša ūdens, 20 minūtes karsē ūdens peldē, tad izkāš, biezumus izspiež un pielej pusglāzi silta vārīta ūdens. Lieto pa 1/4 glāzes 5–6 reizes dienā.

* Vienu ēdamkaroti liepu ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 1–2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa glāzei 3–4 reizes dienā.

* Sajauc pa 1 ēdamkarotei trejkrāsu vijolītes un timiāna lakstus, piparmētras, ceļteku un lakaču lapas. Divas ēdamkarotes sasmalcinātā maisījuma aplej ar 1 litru verdoša ūdens, pusstundu karsē ūdens peldē, tad izkāš, biezumus izspiež un pielej pusglāzi silta vārīta ūdens. Lieto pa 1/3–1/4 glāzes 6 reizes dienā.

* Ņem 400 g jebkuru kliju, aplej ar 1,5 litriem verdoša ūdens, nedaudz atdzesē un izkāš. Dzer siltu tējas vai kafijas vietā.

* Sasmalcina 4 lielas alvejas lapas. Sajauc ar puslitru sarkanvīna, nostādina 4 dienas, tad izkāš. Lieto pa 1–2 tējkarotēm 3 reizes dienā.
Uzmanību! Sievietes alveju nedrīkst lietot dzemdes asiņošanas un grūtniecības laikā.

* Sīki sasmalcinātu alvejas lapu un 300 g medus aplej ar pusglāzi ūdens, vāra uz lēnas uguns 2 stundas, atdzesē un samaisa. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā. Uzglabā ledusskapī.
Dienas laikā jācenšas izdzert 3 litrus šķidruma: tēju ar citronu, aveņu ievārījumu, liepu vai āboliņu medu, saldo ķiršu kompotu, kas cita starpā ir arī labs atklepošanu veicinošs līdzeklis.

Bronhu attīrīšanai
Dienas laikā var lietot jebkuru no atklepošanu veicinošajiem līdzekļiem:
* uz smalkās rīves sarīvē melno rutku un caur marli izspiež sulu, attiecībā 1:1 rūpīgi sajauc ar medu un lieto pa 2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā pirms ēšanas;
* ēdamkaroti priežu pumpuru aplej ar glāzi ūdens, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, tad pievieno 5–10 pilienus ciedru eļļas. Lieto 15 minūšu ilgai inhalācijai pirms gulētiešanas.
Ja bronhīts izprovocējis aizdusu, var pagatavot auzu novārījumu:
* pusglāzi auzu aplej ar 2 litriem piena un 2 stundas karsē cepeškrāsnī. Dzer 2 nedēļas pa 1 glāzei uz nakti.

Pievienot komentāru