Tēja un šokolāde uzlabo atmiņu. Kas vēl patīk smadzenēm?

Neizgulēšanās
Rīts gudrāks par vakaru – šajā parunā slēpjas sena gudrība. Jo ciešāks un mierīgāks miegs, jo retāk kļūdās atmiņa. Naktsmiera laikā smadzenes daudz aktīvāk un efektīvāk apstrādā informāciju, šķiro to un atbrīvo vietu jaunām ziņām, izmetot visu lieko un nevajadzīgo.

Tāpēc no rītiem atmiņa darbojas daudz precīzāk. Taču tam nepieciešamas vismaz astoņas stundas pilnvērtīga miega. Ja piemeklējis bezmiegs, jāizmanto visi zināmie paņēmieni un līdzekļi, kas to novērš: zāļu tējas, pastaiga pirms gulētiešanas, jogas vingrojumi, aerobika dažas stundas pirms miega.

Vingrošana pret stresu
Jo biežāk un ilgāk jūtams stress, jo sliktāka kļūst atmiņa. Aerobika uzlabo atmiņu ne tikai tāpēc, ka cīnās pret bezmiegu. Jebkura fiziska slodze, pat vienkārša pastaiga svaigā gaisā pastiprina asins piegādi smadzenēm, tā palielinot skābekļa un mikroelementu pienesumu, kas savukārt optimizē neironu darbību.

Turklāt aerobika palīdz mazināt stresu. Kad cilvēks nervozē, palielinās stresa hormonu, piemēram, kortizola daudzums, kas nonāk smadzenēs un nodara neatgriezenisku ļaunumu atmiņas centra šūnām. Pētījumi ar dzīvniekiem pierādījuši, ka pat dažas dienas, kas pavadītas paaugstinātā stresā ar palielinātu kortizola līmeni asinīs, izraisa atsevišķu smadzeņu šūnu bojāeju.

Savukārt fiziskie vingrojumi kortizola daudzumu samazina. Tāpēc, ja māc bažas par atmiņas kvalitāti, jāizbrīvē vismaz pusstunda dienā, lai to veltītu pastaigai, braucienam ar velosipēdu vai citām aktivitātēm. Vēl jācenšas retāk uztraukties un ātrāk atgriezties garīgā līdzsvara fāzē.

Labās taukvielas
Pirms kaut ko pieprasa no savām smadzenēm, tās kārtīgi jāpabaro, to skaitā ar taukvielām, kurās ir arī taukos šķīstošais A un E vitamīns. Domu darbību vislabāk veicina omega-3 taukskābes (unikāls to avots ir linu, zivju, sojas un zemesriekstu eļļa). Taču par pašām vērtīgākajām zālēm pret aizmāršību tiek uzskatītas treknas zivis.

Lietojot uzturā 120 g laša vai sardīņu četras reizes nedēļā, iespējams ievērojami uzlabot smadzeņu atmiņas funkcijas. Toties taukvielas, ko satur čipsi, frī un kulinārijas tauki, kaitē smadzenēm. Šīs taukvielas rosina aterosklerotisko perēkļu veidošanos uz asinsvadu sieniņām un samazina labā holesterīna līmeni. Aizsērējuši asinsvadi kavē asins un barības vielu pieplūdumu smadzenēm.

Smadzenes jātrenē
Ja profesija neprasa lielu intelektuālo piepūli, var piespiest smadzenes darboties, risinot krustvārdu mīklas, liekot puzles, lasot grāmatas. Un otrādi: ja intelektuālo profesiju pārstāvjiem brīvo laiku ieteicams pavadīt pastaigās, zīmējot, muzicējot un citās tamlīdzīgās nodarbēs.

Svarīgi zināt
Ir vairāki paņēmieni, kā atsvaidzināt atmiņu un sagatavoties intensīvai smadzeņu darbībai. Tomēr jāatzīst, ka tie darbojas īslaicīgi.

* Apēdot porciju ogļhidrātu, smadzenēm tiek dota glikozes trieciendeva. Vislabāk šim nolūkam der banāni, sarkanās pupiņas un pilngraudu maize. Tomēr jābūt piesardzīgiem – pēc tam var iestāties nespēks un galvas reibonis.

* Izdzerot tasīti stipras kafijas vai tējas, jau pēc 20 minūtēm smadzenes būs kaujas gatavībā. Tikai nedrīkst pārspīlēt, jo kofeīna iedarbībā apgūtā informācija tiek ātri aizmirsta. Lai pie tā ilgāk saglabātos, kofeīna devu vajadzēs atkārtot.

* Nevajag koncentrēties uz to, ko neizdodas atcerēties. Saspringtas pūles atsaukt atmiņā aizmirsto vārdu vai skaitli tikai novērš uzmanību. Vajadzīgā informācija uzausīs atmiņā pati no sevis, tiklīdz pārstāj par to intensīvi domāt.

Pievienot komentāru