Lai zobi būtu veseli, uzturā jāiekļauj:
* augu valsts produkti: dārzeņi, augļi, zaļumi, rieksti;
* piens, siers un biezpiens – tie aizsargā zobus no skābēm, kuras rosina kariesa veidošanos;
* jūras zivis – 2–3 reizes nedēļā:
* polivitamīni, kas palīdz saglabāt imunitāti, nodrošina pareizu vielmaiņu un nostiprina smaganas un zobus.
Augļi un to sulas
Patiesībā augļi un to sulas satur cukuru un skābes, kas uz zobiem iedarbojas tikpat postoši kā parastais cukurs. Tomēr svaigi augļi zobiem nav bīstami – tajos esošo cukuru un skābes no zobiem viegli aizskalo siekalas. Šā iemesla dēļ svaigus augļus vajag košļāt nesteidzīgi un īpaši centīgi, jo tas veicinās siekalu izdalīšanos: jo vairāk siekalu mutē, jo ātrāk tiks aizskalots cukurs no zobiem.
Augļu sulas jādzer mēreni, vislabāk – vienu glāzi pirms brokastīm. Pēc augļu ēšanas un sulas dzeršanas zobi jātīra ne agrāk kā pēc pusstundas, jo tikai tad sākas skābju bojātās zobu emaljas reģenerācija.
Vitamīni un minerālvielas
Zobu augšanai un saglabāšanai absolūti nepieciešami ir kalcijs, fluors un D vitamīns. Ja uzturs ir pareizi sabalansēts, organisms saņem nepieciešamo daudzumu šo vielu.
Kalcijs ir elements, kuru nekļūdoties var nosaukt par kaulu un zobu būvmateriālu. Tas vajadzīgs gan žokļakauliem, gan zobu augšanai un stiprībai. Daudz kalcija ir piena produktos. Taču pilnīga kalcija izmantošana organismā notiek tikai D vitamīna klātbūtnē.
Arī tas ir virknē produktu: zivīs, olās, aknās… Turklāt to izstrādā arī pats organisms – tajā esošās “izejvielas” ultravioleto staru ietekmē tiek pārstrādātas D vitamīnā. Lai process noritētu sekmīgāk, iespējami ilgāk jāuzturas laukā, svaigā gaisā. D vitamīns šķīst taukos, tāpēc uzturam nepieciešami arī taukus saturoši produkti: sviests, jogurts.