* Kalcija avots, kā zināms, ir piens, piena un skābpiena produkti. Daudz tā ir arī ar visām asakām vītinātās zivīs un, lai cik tas šķistu savādi, sezamā. Taču visvairāk šā mikroelementa – 40% – ir parastajā krītā. Tieši tāpēc krīts tiek izmantots par pamatu daudziem kalcija preparātiem.
* Ļoti svarīga loma kalcija līmeņa uzturēšanai asinīs ir pareizam uzturam. Taču, lai nodrošinātu diennaktij nepieciešamo devu, nāktos izdzert aptuveni litru piena vai arī apēst kilogramu liesa biezpiena dienā. Diez vai kādam šāds regulārs “varoņdarbs” būs pa prātam. Tāpēc jārod varianti, kā uzņemt kalciju papildus. Šādu iespēju dod kalcija preparāti, pārtikas piedevas, kā arī ar kalciju bagātinātie pārtikas produkti.
* Alkohols, tāpat kā smēķēšana un bieža kafijas dzeršana, ir faktori, kas kalcija līmeni samazina. Lai ilgāk saglabātu kaulus un zobus stiprus, no kaitīgajiem ieradumiem vajadzētu atradināties.
* Tā kā sievietes kalcija deficītam ir vairāk pakļautas, jebkura vecuma dāmām jārūpējas par tā līmeņa saglabāšanu organismā, jo pretējā gadījumā pastāv reāli agrīnas osteoporozes un arī citu ar kauliem saistītu problēmu draudi.
* Nepieciešamais kalcija daudzums pieaugušai sievietei ir 1000–1500 mg dienā. Grūtniecības un zīdīšanas laikā vēlama devas augstākā robeža, jo topošā māmiņa ar šo mikroelementu nodrošina ne tikai sevi, bet arī mazuli. Ja bērnam tiek dots labs pamats stiprai kaulu sistēmai, tā ir papildu profilakse osteoporozei nākotnē.
* Tāpat devas augstākā robeža nepieciešama, iestājoties menopauzei, jo šajā periodā sievietes saskaras ar reālu osteoporozes attīstības iespējamības risku. Tāpēc dāmām brieduma gados ļoti ieteicams aktīvs dzīvesveids, pareizs uzturs un – atturēties no kaitīgajiem ieradumiem. Vēlams arī sākt vai turpināt kalcija preparātu lietošanu.
* Osteoporoze pēdējos gados ir kļuvusi tik izplatīta, ka to var pielīdzināt epidēmijai. Visbiežāk tā attīstās sievietēm pēc 40 gadu vecuma. Kauli pamazām zaudē savu blīvumu un kļūst arvien trauslāki, kas savukārt palielina to lūšanas iespējamību pat nenozīmīgu traumu gadījumos.
Attālināt slimību uz vēlāku laiku vai pat pilnībā no tās izbēgt var, maksimāli laikus sākot profilaksi. Mērenas, bet regulāras fiziskās slodzes ir trešdaļa panākumu. Atlikušās divas trešdaļas nodrošina stabils kalcija līmenis organismā.
* Kalcijs lielākoties rūpējas arī par zobu veselību. Ja organisms regulāri vajadzīgajā daudzumā saņem šo mikroelementu, zobi ilgi saglabājas stipri un veseli.