Katrai ģimenei ir savas tradīcijas, kopīgie notikumi un paradumi. Liela daļa no tiem ir saistīta ar svētkiem un ikdienas dzīves rutīnu, taču ir vairākas lietas, ko vērts izlemt un pārrunāt pie kopīgā galda arī, lai nodrošinātos pret liekām nesaskaņām un pārpratumiem juridiskās drošības jautājumos.
Īpašuma tiesības un skaidri nosacījumi tā pārvaldīšanā
Iemesli un veidi, kā vienas ģimenes locekļi vai radinieki var kļūt par viena nama, dzīvokļa vai zemes gabala īpašniekiem, ir dažādi. Visbiežāk mūsdienās kopīpašums rodas mantošanas ceļā, ja mantojuma atstājējam ir vairāki mantinieki, kuri manto vienu nekustamo īpašumu. Kamēr savstarpējās attiecībās valda saskaņa, viss parasti ir kārtībā – ģimene dzīvo un saimnieko laimīgi. Tomēr agrāk vai vēlāk īpašniekiem par kopīpašuma lietošanu var rasties domstarpības. Tur, kur iesaistīti cilvēki – ar visām savām emocijām, vēlmēm un sapņiem, bez to sadursmes iztikt diemžēl izdodas reti, īpaši, runājot par nekustamo īpašumu. Galvenais problēmu cēlonis ir fakts, ka nekustamais īpašums cilvēkam it kā pieder, taču viņš patstāvīgi nedrīkst ar to rīkoties un darīt visu, kas ienāk prātā. Atliek uzšķilties mazākajam strīdam – nereti pat par pavisam citu, ar īpašumu nesaistītu tēmu – un problēmu maisam gals vaļā, bet ikdiena un darbošanās kopīpašumā, par kura lietošanas kārtību nav vienošanās, kļūst par ieriebšanas un atriebšanas objektu. Šāda rakstura nesaskaņas atrisināt nav vienkārši, ja vien iesaistītās personas savā starpā nav vienojušās par kādu konkrētu rīcību, piemēram – noslēgt līgumu par kopīpašuma lietošanas kārtību.
Testaments vai mantojuma līgums – pēdējās gribas rīkojums
Testaments ir viens no veidiem, kā noteikt sava īpašuma un mantas tālāko likteni. Ja testamenta nav, cilvēka vietā lēmējs būs likums, bet diemžēl kādreiz tas ir iemesls strīdiem aizgājēja tuvinieku starpā. Ja cilvēkam dzīves laikā ir sava vīzija par to, kā sadalīt viņam piederošo mantu, testaments ir šīs pēdējās gribas rīkojums, ko pārējiem tuviniekiem būtu jārespektē.
Latvijā ir atļauts taisīt divu veidu testamentus – pašu testatoru ar roku rakstītus un pie notāra sastādītus. Taču tikai pie notāra taisītam jeb publiskam testamentam ir garantija, ka tas nekur nenoklīdīs un vajadzīgajā brīdī stāsies spēkā, jo pie notāra atstāts testaments tiek reģistrēts Publisko testamentu reģistrā.
Savu pēdējo gribu var paust arī mantojuma līgumā. Mantojuma līgumu savā starpā noslēdz mantojuma atstājējs un viņa izvēlēts mantinieks, un šis līgums nav vienpusēji atsaucams. Mantojuma līgums ir garantija, ka mantiniekam par labu taisītais pēdējās gribas rīkojums netiks atsaukts, viņam nezinot. Mantojuma līgumam ir prioritāte pret testamentu, un vēlāk taisīts testaments mantojuma līgumu neatceļ. Tātad – abām pusēm, kā arī citiem tuviniekiem ir noteikta skaidrība par aizgājēja pēdējo gribu attiecībā uz tā mantu.
Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!