Dilles
Grieķijā dara tā: košļā dilles kātiņu, lai tiktu galā ar nelaikā uznākušu ēstgribu. Ēdiena gatavošanai tiek izmantotas visas auga daļas, taču īpaši vērtīgas ir diļļu sēklas.
Diļļu sēklu uzlējums (tējkarote sēklu uz glāzi verdoša ūdens) atvieglo kolikas zīdaiņiem, novērš grēmas un smaguma sajūtu kuņģī pieaugušajiem, palīdz pret klepu.
Pētersīļi
Pētersīļus galvenokārt pazīst kā saudzējošu urīndzenošu līdzekli, bet ar to vien auga dziednieciskās iespējas nebeidzas. Pētersīļu lapu uzlējums mazina tūsku pirmsmenstruālā sindroma laikā. To iesaka dzert, arī ievērojot atslodzes diētas.
Turklāt pētersīļi ir bagāti ar C vitamīnu un spēj novērst nepatīkamo elpu (jāpakošļā zariņš, un elpa kļūs daudz svaigāka).
Papildus pagatavojiet un izmēģiniet ļoti veselīgu mērci salātiem. Sīki sagriež 2 saišķīšus pētersīļu, saišķīti piparmētru lapu, glāzi diedzētu kviešu, 2 tomātus un 1 sīpolu. Maisījumam pievieno olīveļļu, puscitrona sulu un uz 2 stundām ieliek ledusskapī.
Timiāns
Timiāns tiek uzskatīts par franču virtuves galveno sastāvdaļu. Tas piešķir lielisku garšu zupām, ceptai un sautētai gaļai. Un ne tikai. Pateicoties antiseptiskajām īpašībām, timiāna lapas palīdz ārstēt kuņģa čūlu. Ar timiāna tēju var ārstēt angīnu un paģiras. Sasmalcina piecas svaigas vai žāvētas lapiņas, pārlej ar ūdeni un karsē līdz ūdens viršanai. Uzliek vāku, 5 minūtes nostādina, tad izkāš un izdzer.
Estragons
Šis augs jau sen iekarojis kulināru simpātijas. Pateicoties patīkamajam anīsa aromātam, tas lieliski sader ar rīsiem un dārzeņiem.
Taču ne visi zina, ka estragona lapu tēja uzlabo gremošanu, palīdz novērst aizcietējumu un bezmiegu. Tējkaroti žāvētu lapu aplej ar verdošu ūdeni, 5–10 minūtes nostādina slēgtā traukā, tad izkāš.