Augi, kas galvenokārt tiek lietoti kā garšaugi, patiesībā ir arī lieliski ārstniecības līdzekļi. Piemēram, baziliks ne tikai uzlabo daudzu ēdienu garšu, tas normalizē kuņģa darbību. Pētersīļi labi palīdz pret uztūkumiem. Timiāns, kas ceptai gaļai piešķir vienreizīgu aromātu, ārstē angīnu, čūlu un paģiras.
Piparmētra
Jau pirms diviem tūkstošiem gadu cilvēki piparmētru izmantoja kā līdzekli pret galvassāpēm un kuņģa darbības traucējumiem. Mūsdienās piparmētru ēteriskā eļļa ir daudzos medikamentos, ar kuriem tiek ārstēts sakairināta kuņģa sindroms.
Piparmētru garša ir tik spēcīga, ka nomāc citus aromātus, tāpēc svaigās lapas labāk izmantot kā piedevu saldējumam, desertam un tējai.
Baziliks
Baziliku bieži kļūdaini uzskata par līdzekli pret saaukstēšanos un galvassāpēm. Patiesībā šis augs uzlabo gremošanu un samazina cukura līmeni asinīs, to pierādījuši arī neskaitāmie pētījumi. Svaigā veidā baziliku var likt sakņu salātos, tas lieliski der pie spageti. Sasmalcinātā veidā lapas var pievienot gaļas un zivju ēdienu mērcēm.
Salvija
Šis slavenais Vidusjūras reģiona augs ir lielisks dabisks antiseptiķis, spazmolītiķis un pat antibiotiķis. Salviju izmanto faringīta, angīnas un kuņģa darbības traucējumu ārstēšanai. To lieto, ja radušās problēmas iekšējās sekrēcijas darbībā, galvas smadzeņu darbības rosināšanai.
Pirms salviju pievieno ēdienam, lapas uz īsu brīdi iemērc ļoti karstā ūdenī – garšas pastiprināšanai.
Raksta turpinājums – nākamajā lapā!