Vitamīni ēdienkartē
Pirmais, ar ko jāsāk, – vairāk jāpalutina organisms ar C vitamīnu, kas palīdz kapilāriem atgūt elastību. Tāpēc ļoti ieteicams, lai pusdienu galdā ikreiz būtu arī salāti: no tomātiem, gurķiem un paprikas ar zaļajiem lociņiem, dillēm, pētersīļiem, bet pavasarī un vasarā arī svaigām nātru lapiņām. Vairāk ieteicams uzturā lietot baltos galviņkāpostus, kartupeļus, kāļus, kabačus, dzērvenes, brūklenes, pīlādžus.
Dzert mežrozīšu tēju ar citronu vai upeņu ievārījumu. Gada aukstajā sezonā par C vitamīna avotu kļūst apelsīni, mandarīni un kivi. Turklāt noteikti papildus jālieto askorbīnskābe – C vitamīns tabletēs vai dražejās.
Ēdienkartē obligāti iekļaujami visi dārzeņi, augļi un ogas, kas ir sarkanā vai violetā krāsā: sarkanie galviņkāposti, bietes, aronijas, mellenes, zilenes, kazenes, tumšās vīnogas, svaigi spiesta vīnogu sula un sarkanais vīnogu vīns, tajos ir P vitamīns, kas pazemina kapilāru caurlaidību. Tāds pats efekts ir arī preparātam rutīnam, tāpēc gados vecākiem cilvēkiem tas ieteicams ziemas periodā.
Nostiprināt asinsvadu sieniņas palīdz arī burkāni, ķirbji, gurķumētra, pieneņu lapas, ūdenslēcas, lakači, gārsa, kas satur K vitamīnu.
Toties ēst pārāk asu un karstu ēdienu, tāpat arī smēķēt un lielās devās lietot alkoholu nav ieteicams: tas viss kuperozes attīstību tikai pastiprina.
Krioterapija
Ja asinsvadu tīklojums uz sejas jau parādījies, jācenšas iespējami mazāk būt saulē: āda ar paplašinātiem kapilāriem nepanes ultravioletos starus. Pirms došanās laukā sejai jāuzklāj saules aizsargkrēms, bet ļoti saulainā laikā galvā vēlams uzlikt platmalu cepuri vai pat apbruņoties ar saulsargu.
Nav ieteicams pārāk aizrauties ar siltuma procedūrām (vannām, inhalācijām) un kontrasta dušu, kā arī apmeklēt pirti, saunu. Toties ļoti veselīgi norīvēt seju ar sasaldētu pīlādžu sulu: svaigi spiestu pīlādžu sulu ielej saldējamos trauciņos un ieliek ledusskapja saldētavā, bet pirms lietošanas paņemto ledusgabaliņu nedaudz atlaidina.
Jāatsakās arī no intensīvajiem masāžas veidiem: uzspiešanas, knaibīšanas, uzsišanas – tas var traumēt jau tā vājos asinsvadus. Sejas āda jāmasē tikai maigām, glāstošām kustībām.
Aromātiskās eļļas un kosmētiskie līdzekļi
* Apturēt progresējošu kuperozi palīdz rožu eļļa: 2–3 pilienus rožu eļļas sajauc ar tējkaroti persiku vai aprikožu eļļas un maisījumu viegli ierīvē problemātiskajās vietās.
* Ļoti ieteicams 2–3 reizes dienā seju apslaucīt ar lazdas lapu uzlējumu: ēdamkaroti lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Pēc procedūras seju nenoslauka, bet ļauj ādai nožūt.
* Izmantojami arī kosmētiskie krēmi, kas satur asinsvadus sašaurinošas vielas (piemēram, zirgkastaņas ekstraktu).
* Ieteicams lietot ginka ekstraktu – šis preparāts paaugstina asinsvadu elastību, uzlabo asins mikrocirkulāciju un novērš asins nogulsnēšanos.
* Vēlams kādu laiku lietot arī arnikas ekstraktu: tas pazemina asinsspiedienu kapilāros, veicina asins atteci un mazina ādas apsārtumu.