Veselām locītavām: pareiza slodze, vingrojumi un augu terapija

Pēc tam no rītiem locītavās jūtams stīvums, tās gandrīz pilnībā zaudē kustīgumu. Diezgan jūtamas sāpes parādās jau pirmajās kustību minūtēs un pakāpeniski pastiprinās. Pēc tam,

kad locītavas ir iekustinātas, sāpju sajūtas mazinās vai pazūd pavisam. Bet ne uz ilgu laiku. Vakara pusē locītavas sāk sāpēt stiprāk nekā no rīta – reizēm tik ļoti, ka grūti kustēties.

Šāda aina var turpināties gadiem ilgi, tikai sāpes parādās arvien biežāk, tās kļūst arvien spēcīgākas un reizēm ilgst dienām ilgi, nepierimstot arī naktīs.

Īpaši neaizsargāti no artrozes ir:
* vecāka gadagājuma cilvēki;
* sievietes klimaktērija periodā;
* jaunas sievietes pēc dzemdībām;
* visi, kas regulāri sirgst ar saaukstēšanās slimībām (bieži to cēlonis ir novājināta imunitāte).

Starp citu, mēdz būt gadījumi, kad artroze ir iedzimta, tāpēc lietderīgi noskaidrot, vai šī kaite bijusi arī kādam no tuviniekiem.

Ja slimība piezagusies
Ko darīt cilvēkam, kurš pieder riska grupai vai atklājis artrīta pirmās pazīmes?

Pareizi – ir jāparūpējas par preventīviem pasākumiem. Jāpiebilst, ka gandrīz visi artrozes profilakses līdzekļi der arī slimības ārstēšanai. Bet jādara, lūk, kas.

* Jāsamazina statiskās slodzes locītavām, priekšroku dodot dinamiskām slodzēm. Proti, vingrojot vai sportojot, smagumu cilāšanas vietā pievērsties skriešanai, peldēšanai, volejbolam utt., bet uz veikalu doties ar somu uz ritentiņiem (īpaši, ja iepriekš jau zināms, ka pirkumu būs daudz un nesamais – smags).

* Jāaprēķina sava ķermeņa masas indekss pēc formulas: ķermeņa svaru (kg) izdala ar auguma garumu (m) kvadrātā. Domāt par atbrīvošanos no liekā svara nāksies, ja masas indekss ir lielāks par 25 kg/m2.

Pats vienkāršākais (un arī grūtākais) veids, kā to izdarīt: ēst regulāri, bet nedaudz, un iespējami mazāk ēst pēc pulksten 19. Vislabāk no vēlām un sātīgām vakariņām atteikties vispār. Pirms gulētiešanas var izdzert glāzi kefīra vai, piemēram, nograuzt burkānu.

* Ēdienkarti ieteicams papildināt ar auksto gaļu, zivju buljonu – šie ēdieni satur vielas, kas vitāli nepieciešamas skrimšļiem. Bet tā kā vienlaikus ar artrozi sevi mēdz pieteikt arī osteoporoze (kaulaudu blīvuma samazināšanās), uzturā vairāk jālieto produkti, kas satur kalciju un D vitamīnu: siers, biezpiens, sviests, piens, kviešu dīgsti, mencu aknas, arī sēnes, pētersīļi un dilles.

* Jārūpējas par imunitāti – artrozi viegli var izprovocēt jebkura infekcijas slimība. Gatavojot jebkuru tēju, tai vēlams pievienot sauju mežrozīšu paaugļu. Ūdensprocedūras ieteicams pabeigt ar kontrastdušu, bet uz nakti labi jāizvēdina telpas (ja apstākļi atļauj, ieteicams gulēt pie atvērta vēdlodziņa).

Ja, neraugoties uz visiem profilakses pasākumiem, slimība tomēr progresē, jāpievēršas nopietnai tās ārstēšanai. Tai noteikti jābūt kompleksai: nepieciešama ārstnieciskā vingrošana (ļoti ieteicama peldēšana), jāturpina ievērot kauliem un skrimšļiem labvēlīgu diētu, uz locītavām jāliek kompreses un jādzer ārstniecības augu uzlējumi. Vingrot vēlams arī katru rītu.

Fitoterapija
No tautas līdzekļiem var izmantot, piemēram, šādas receptes.

* Rūpīgi sajauc pa 2 ēdamkarotēm jodu, ožamo spirtu, medu, glicerīnu, medicīnisko žulti, 3–4 sasmalcinātas rūgto piparu pākstis. Maisījumu ieliek stikla burkā un 10–12 dienas nostādina tumšā vietā.

Lieto kompresei: burku ar maisījumu sakrata, 1/4 glāzes nolej nelielā burciņā un uzsilda ūdens peldē, tad karstajā šķīdumā samitrina iepriekš sagatavotas vairākās kārtās salocītas marles salvetes, uzliek sāpošajai locītavai, pārklāj ar komprešpapīru vai polietilēna plēvi un apsien ar vilnas šalli vai lakatu. Kompresi liek vakarā pirms gulētiešanas un tur visu nakti. Kurss – līdz iestājas uzlabošanās.

* Sajauc pa 1 ēdamkarotei bērza un lielās nātres lapas un trejkrāsu vijolītes lakstus. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes karsē ūdens peldē, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 4 reizes dienā. Kurss – viens mēnesis. Nepieciešamības gadījumā pēc nedēļu ilga pārtraukuma kursu atkārto.

Gadījumā ja arī šīs pūles nedod pozitīvu rezultātu, jāvēršas pie reimatologa. Parasti ārsts nozīmē preparātus, kas uzlabo skrimšļa stāvokli, pretiekaisuma ziedes, fizioprocedūras. Galējā gadījumā, ja stāvoklis tā arī neuzlabojas, nepieciešama endoprotezēšana.

Ārstnieciskā vingrošana
Rokām
* Iztaisno pirkstus un tad ar īkšķi cenšas pieskarties mazā pirkstiņa pamatnei.

* Vispirms pirkstus iztaisno, tad tos saliec taisnā leņķī un cenšas ar pirkstu spilventiņiem pieskarties plaukstas malai.

* Uz dažām sekundēm pirkstus savelk dūrē, tad izpleš un atslābina.
Katru vingrojumu atkārto 5–10 reizes.

Mugurkaulam
* Apguļas uz muguras, kājas saliec ceļos. Ķermeņa lejasdaļu pagriež pa labi un kreisi, lai kāja pieskartos grīdai.

* Nostājas četrrāpus, vispirms izliec, pēc tam ieliec muguru. Pēc tam izstaipās.

* Pakarājas pie stieņa, zviedru sienas vai vienkārši pieturoties durvju augšmalai. Jāsāk ar 5 sekundēm, pakāpeniski šo laiku palielinot.

Katru vingrojumu atkārto 10 reizes.

Kājām
* Sākumstāvoklis – guļus uz muguras, kājas izstieptas. Izdarot ieelpu, labo kāju atvirza sāņus, izelpas laikā – noliek vietā. Pēc tam to pašu atkārto ar kreiso kāju. Pēdas cenšas turēt vertikāli.

* Apsēžas uz krēsla, kājas saliektas ceļos taisnā leņķī. Ieelpas laikā labo kāju atvirza sāņus, celi neiztaisnojot, izelpas laikā – ieņem sākumstāvokli. Pēc tam to pašu atkārto ar kreiso kāju.

* Sākumstāvoklis – guļus uz muguras, kājas iztaisnotas. Kājas jāsaliec ceļos, neatraujot papēžus no grīdas.

* Apsēžas uz krēsla un kājas saliec taisnā leņķī. Iztaisno labo kāju un dažas sekundes šo stāvokli saglabā, tad, cik vien iespējams, saliec celī. Pēc tam to pašu atkārto ar kreiso kāju.
Katru vingrojumu atkārto 10 reizes.

Pievienot komentāru