Kā bērna interesei par tehnoloģijām piešķirt jēgpilnu saturu?
Vecāki var daudz darīt, lai bērnu interesi par viedierīcēs pieejamo saturu ievirzītu jēgpilnā gultnē. “Viedierīcēs pavadītais laiks biežāk ir izklaide, bezmērķīgi vērota informācija, kaut pašiem bērniem tā nešķiet,” norāda Santa Ločmele. “Jēgpilni izmantots viedtālrunis viennozīmīgi var būt labs palīgs mācībās un talantu attīstīšanā. Ir daudz lietotņu, kuras bērni var izmantot, lai apgūtu svešvalodas, attīstītu loģisko domāšanu, iemācītos spēlēt mūzikas instrumentus vai zīmētu,” uzsver sociālā pedagoģe. Lai pie ekrāniem pavadītajam laikam piešķirtu saturu un mērenību, psiholoģe Judīte Iliško atgādina:
• Ieviešot pat salīdzinoši nelielas pārmaiņas ģimenes ikdienā, iespējams būtiski samazināt laiku, kas tiek bezmērķīgi izniekots pie ekrāna, un attīstīt bērnos vēlmi pašiem izdomāt vērtīgākas aktivitātes.
• Plānojot dienā noteikto ekrāna laiku, vecākiem nevajadzētu nolikt bērnu priekšā jau viņu vietā atrastas spēles un lietotnes, bet meklēšanu veikt kopīgi, tādā veidā vairāk iepazīstot bērnu intereses un vajadzības. Arī meklēšana ir daļa no radošā procesa.
• Vecākiem ir jāzina, ko bērni dara un kādas spēlītes spēlē, jo ir tik vienkārši ielādēt telefonā kādu spēli, kas nav piemērota bērna vecumam – neatbilstošā satura dēļ viņš var kļūt nemierīgāks, agresīvāks vai nomāktāks.
• Tāpat kā uz ielas un sabiedrībā mēs no bērna sagaidām noteiktu uzvedību, arī interneta vidē šai nostājai nevajadzētu atšķirties un būtu jābūt konsekventai.
• Bērna radošuma attīstību nevajadzētu atstāt paša bērna rokās, bet kopīgi meklēt idejas ekrāna laika alternatīvām, piemēram, mudinot uz aktivitātēm svaigā gaisā vai kopīgiem darbiem.
Virtuālais palīgs
“Bērni, jo īpaši pusaudži, vēlas savu privāto telpu – bez vecāku vai citu pieaugušo klātbūtnes,” norāda Santa Ločmele. Tomēr, ņemot talkā mūsdienu tehnoloģijas, vecāki var pavisam vienkārši un efektīvi pārraudzīt bērnu aktivitātes viedierīcēs, nebojājot savas attiecības ar bērniem.
Lai saglabātu vecāku ieviesto dienas kārtību un atvieglotu arī vecvecāku iesaisti ekrāna laika plānošanā, vecāki aicināti izmantot virtuālo palīgu jeb vienkāršu un efektīvu lietotni Amigo “Palīgs vecākiem”. Tas palīdz ievērot norunas par ikdienā pie ekrāniem pavadāmo laiku un pasargā no nevēlama satura internetā. Lietotne pieejama visu operatoru klientiem ar Android operētājsistēmu, un, piesakoties amigo.lv, to var izmēģināt bez maksas.