Sakairināts zarnu trakts. Ātrais un ilglaicīgais risinājums problēmai

Ātrie risinājumi

1. Masāža
Joga un vēdera masāža palīdz diezgan ātri atbrīvoties no gāzēm. Var pamēģināt embrija pozas vingrojumu.
Notupstas uz grīdas uz ceļiem un noliecas uz priekšu tā, lai krūškurvis pieskartos gurniem, bet piere grīdai. Rokas izstiepj gar sāniem uz aizmuguri ar plaukstām uz augšu. Dziļi elpojot caur degunu, pozu saglabā 5 minūtes. Pēc tam apsēžas krēslā vai apguļas un ar pirkstiem masē vēderu apļveida kustībām. Kolīdz jūtams, ka gāzes sāk izdalīties, viegli uzspiež vēderam ar roku.

2. Eļļas un tējas pret spazmām
Dažu augu ēteriskajām eļļām piemīt spēja mazināt muskuļu spazmas, kas kairina kuņģi. Piemēram, kā liecina ASV veikti pētījumi, piparmētru eļļa bērniem atvieglo sāpes 75% gadījumu. Tāds pats efekts piemīt arī fenhelim.

Lai novērstu sāpju lēkmi, izdzer glāzi piparmētras vai fenheļa tējas. Tējkaroti sasmalcināta auga vai maisiņu fasētās tējas aplej ar verdošu ūdeni un 15 minūtes nostādina.

Ne eļļas, ne tējas nav ieteicamas sievietēm grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, kā arī cilvēkiem, kam ir problēmas ar aknām.

3. Dabīgais atvieglojums
Novērst diareju vai aizcietējumu palīdz virkne augu un produktu. Populāri līdzekļi, kas novērš diareju, ir aktivētā ogle un granātābolu miziņas uzlējums. Savukārt tumšajām plūmēm – gan svaigām, gan žāvētām – piemīt vēdera izeju mīkstinoša iedarbība. Pietiek apēst 10 plūmes un uzdzert tām glāzi ūdens, lai atvieglojums iestātos jau pēc pāris stundām.

Ilglaicīgie risinājumi

1. Novērst stresu
Jebkurš stress ir kā aizdedzes mehānisms automašīnai – tas iedarbina lielāko daļu kuņģa kaitinātāju. Jāiemācās atslābināties, lai novērstu stresa hormonu negatīvo iedarbību. Amerikāņu zinātnieki veikuši pētījumu, kas apstiprināja meditācijas atveseļojošo iedarbību uz cilvēka organismu kopumā, kā arī konkrēti zarnu traktu.

Regulāras ikdienas 15 minūtes ilgas nodarbības jau pēc divām nedēļām dod jūtamus rezultātus. Manāmi samazinās gāzu veidošanās, bet pēc 3 mēnešiem izdodas uzveikt aizcietējumu.
Meditācija ir elementāri vienkārša nodarbe: jāapsēžas ērtā krēslā, maksimāli jāatbrīvojas, jāaizver acis un 10–20 minūtes jākoncentrē uzmanība uz elpošanu (jāseko ieelpai un izelpai). Tas jādara katru dienu, arī tad, ja garastāvoklis slikts.

2. Šķiedrvielas
Regulāra augu valsts šķiedrvielu iekļaušana ēdienkartē normalizē gremošanu un saīsina barības atlikumu uzturēšanās laiku zarnu traktā – jo ātrāk tās atbrīvojas no satura, jo mazāk “dumpojas”. Zinātnieki uzskata, ka tieši šis faktors vairāk par citiem ietekmē slimības simptomu rašanos. Taču šķiedrvielas uzturā jāsāk lietot pakāpeniski.

Sākumā katru dienu var apēst divas porcijas ābolu un zaļo salātu un porciju diedzētu graudu (piemēram, auzas). Pēc 10–14 dienām ar dārzeņu un augļu šķiedrvielām bagāto porciju skaitam jāpalielinās līdz 5–7, bet diedzēto graudu – līdz 3 porcijām dienā. Papildus katru dienu ēdienam pievieno tējkaroti linsēklu vai dzer ceļteku uzlējumu (tējkarote uz glāzi ūdens). Šo pārtikas piedevu daudzums 2 nedēļu laikā jāpalielina līdz vienai ēdamkarotei.

3. Atteikšanās no problēmas izraisošiem produktiem
Jāatsakās no ēdieniem, kas var pasliktināt pašsajūtu: no trekniem ēdieniem, kuri vainojami diarejas izraisīšanā, kā arī no grūti sagremojamiem pākšaugiem un dažiem krustziežu dzimtas dārzeņiem, piemēram, brokoļiem.

Atturēties no tiem vēlams aptuveni mēnesi. Ja šajā laikā rodas aizdomas par vēl kādu ēdienu, vispirms jāatturas to lietot uzturā trīs četras dienas. Sajūtot uzlabošanos, arī tas jāiekļauj aizliegto ēdienu sarakstā.

Ne mazāk svarīgi arī tas, kā mēs ēdam. To nedrīkst darīt ejot, novirzot uzmanību uz kādiem blakusapstākļiem: sarunām, TV skatīšanos, strīdiem… Zinātnieki pierādījuši, ka nervozi apstākļi ēšanas laikā pasliktina gremošanu un saasina kuņģa kairinājumus.

Kā uzlabot gremošanu
Daudzi produkti mazina spazmatiskās sāpes vēderā. Iekļaujot tos ēdienkartē, pašsajūtas uzlabošanās būs jaušama nepilnās divās nedēļās.

Ingvers
Svaiga ingvera sakne mazina kuņģa pārpildītības sajūtu, gāzes un, pateicoties saknē esošajām īpašajām vielām, nomierina zarnu sieniņu kairinājumu. Pietiek ar tējkaroti malta ingvera dienā. To var pievienot gan dārzeņu ēdieniem, gan zupai. Var lietot arī pārtikas piedevas, kas ražotas uz ingvera bāzes.

Taukskābes omega-3
Produkti, kas tās satur, palīdz pret iekaisumiem. Aptuveni četrreiz nedēļā vēlams uzturā lietot aptuveni 100 g lašu sugu zivju produktus. Aptuveni tikpat daudz neaizvietojamo taukskābju var saņemt, lietojot linsēklu eļļu (pa ēdamkarotei dienā) vai apēdot pusglāzi valriekstu kodolu.

Rīsi
Rīsos ir īpašas vielas, kas uzlabo gremošanu. Vispiemērotākie ir basmati rīsi – nedēļā vēlams apēst trīs porcijas basmati rīsu vai četras porcijas jebkuru citu rīsu.

Pievienot komentāru