Osteoporoze ir kaulu atrofija, kas rodas, pakāpeniski samazinoties kalcija sāļu un organisko vielu daudzumam organismā. Rietumos šo mīklaino slimību, kas noārda cilvēka ķermeņa pamatu, dēvē par mēmo epidēmiju.
Līdztekus visiem citiem procesiem organismā nepārtraukti norit kalcija un fosfora maiņa, no kā atkarīga kaulaudu, skriemeļu un zobu emaljas izturība. Diennakts laikā no organisma tiek izvadīti aptuveni 700 mg kalcija, tāpēc tādu pašu daudzumu nepieciešams uzņemt no jauna.
Pēc 30 gadu vecuma šajā procesā sāk parādīties izmaiņas: no kauliem tiek aizskalots vairāk kalcija, nekā organisms uzņēmis, tāpēc kaulaudi gada laikā var zaudēt 4–5% savas masas.
Kauli kļūst trausli un viegli lūst, bojājas zobu emalja, skrimšļu starpslānis kļūst plānāks un ierobežo locītavu kustīgumu, izraisa stipras sāpes, veicina osteohondrozes un citu osteoporozes veicinošu slimību attīstību.
Visas šīs klīniskās pazīmes parasti liek par sevi manīt novēloti, kad ārstēšana jau ir mazefektīva.
Toties osteoporozes agrīnā un vidējā stadija korekcijai un dziednieciskai iedarbībai pakļaujas labi.
Pierādīts, ka sievietes dzīves laikā neatgriezeniski zaudē līdz pat 40% kaulu masas – gandrīz divas reizes vairāk nekā vīrieši. Tāpēc tieši viņām ļoti svarīga sabalansēta, ar kalciju saturošiem produktiem bagāta diēta un fiziskie vingrojumi, kas bremzē osteoporozes attīstību. Taču tas nenozīmē, ka šos padomus nevarētu ievērot arī vīrieši.
Lai uzzinātu, kas jādara, šķiriet nākamo lapu!