Pierunāt bērnu sakārtot istabu dažkārt aizņem vairāk laika nekā visu sakārtot pašam. Taču pastāvīgi izdabājot savām atvasēm, mēs tikai izdarām viņiem lāča pakalpojumu un neļaujam attīstīt svarīgas iemaņas.
Zinot savus pienākumus un tos veicot, bērni mācās organizētību un attīsta atbildības sajūtu, skaidro “Grite” tīrības eksperts, psihologs Eligijs Jokubaitis.
Bet ko darīt, kā ar bērnu sarunāt, ja jūtat, ka kontrole slīd ārā no rokām un katra saruna ar bērnu par nesaklātu gultu kļūst par konfliktu?
Pozitīvs piemērs
Ģimene un tuvākie līdzcilvēki ar savu uzvedību veido bērna skatījumu uz kārtību un higiēnu. Bērni lieliski modelē pieaugušo uzvedību, un līdz noteiktam vecumam tas ir viens no galvenajiem veidiem, kas palīdz viņiem mācīties.
Ja atvases ikdienā redzēs kārtību un darbu, kas tiek ieguldīts, lai māja būtu tīra, domājams, viņi šo paradumu pārņems arī paši. Tādēļ ir svarīgi ļoti konkrēti izskaidrot, ka māja pati nesakārtojas un rotaļlietas plauktos nesakāpj. Kārtība ir nepieciešama, lai dzīvotu mājīgi un ērti, tāpēc kārtība jāievieš katru dienu.
Tāpat pievērsiet uzmanību tam, kā paši uztverat faktu, ka ir laiks sakārtot māju. Ja pastāvīgi rādāt, ka šis darbs jūs nogurdina un nesniedz nekādu prieku, visticamāk, arī bērnam tas nekļūs par patīkamu nodarbi.
Lai lasītu rakstu tālāk, šķiriet nākamo lapu!