Kā rīkoties, lai ērces nesabojātu vasaras priekus

Vasara ir pilnbriedā, un pilnā sparā rit arī atvaļinājumu un aktīvās atpūtas laiks. Daudzi to izbauda ārpus telpām, ceļojot, pastaigājoties, nakšņojot teltīs un atpūšoties dārzā kopā ar draugiem un ģimeni. Svaigs gaiss, saule un dabas tuvums ir lieliski enerģijas avoti, taču jāatceras, ka tiem ir kāds nepatīkams blakusefekts – gada siltajos mēnešos aktīvi rosās ērces. Kā izvairīties no bīstamajiem kukaiņiem un ko darīt, ja ērce tomēr piesūkusies?

“Viens no efektīvākajiem veidiem, kā sevi pasargāt no ērces koduma sekām, ir vakcinēšanās pret ērču encefalītu. Tomēr satikšanās ar ērci var izrādīties nepatīkama arī tiem, kas jau vakcinējušies, jo ērces pārnēsā arī laimboreliozi jeb Laima slimību un ērlihiozi, pret kurām vakcīna nepasargā. Jāatceras, ka ērces apdraud ne tikai cilvēku, bet arī mājas mīluļu veselību, turklāt, ienestas mājā, tās vieglāk var piesūkties cilvēkiem. Tāpēc arī sunim vai kaķim piesūkušos ērci nevajadzētu atstāt bez ievērības,” stāsta “Euroaptieka” farmaceite Ieva Zvagule.

Izvēlies pareizo apģērbu!

Kaut arī ērces visbiežāk biedē sēņotājus un meža pastaigu mīļotājus, nav nemaz vajadzīgi krūmi un brikšņi, lai tiktu pie nelūgtā ciemiņa – ērces mīt arī privātmāju dārzos, pilsētu parkos un pļavās. Galvenais veids, kā pasargāt sevi, ir pareiza apģērba izvēle. Visbiežāk ērces nonāk uz kājām aptuveni potīšu augstumā un tad meklē vietu, kur piesūkties, tāpēc vēlams bikšu galus ielikt zābakos vai zeķēs un valkāt apģērbus ar pieguļošām aprocēm un apkakli. Vasaras karstumā gan šo padomu ievērot būs grūti, tāpēc labāk izvēlēties apģērbu gaišās krāsās, jo uz tā ērces būs vieglāk saskatīt. Apģērbu novelkot, tas kārtīgi jāizpurina, un rūpīgi jāpārbauda, vai ērces nav nokļuvušas uz ķermeņa un matos. Var izmantot arī līdzekļus kukaiņu atbaidīšanai jeb repelentus, kas paredzēti ne tikai odu, bet arī ērču atvairīšanai.

Eļļa ir bīstama!

Ja tomēr ērce piesūkusies, svarīgi to izņemt, ievērojot divus noteikumus: ērci nedrīkst sadalīt vai saspiest, un tā jāizņem pēc iespējas drīz. To neievērojot, palielinās risks inficēties ar Laima slimību. Tās ierosinātāji – boreliozes baktērijas – mitinās ērces gremošanas sistēmā. Tāpēc nekādā gadījumā ērci nedrīkst apziest ar eļļainām vielām, lai neizraisītu kukaiņa vemšanu un izvairītos no ērces vēdera satura nonākšanas asinīs. Aptiekās nopērkamas speciālas ērču izvilkšanas pincetes un citas ierīces, taču tas ir vienkārši izdarāms arī bez īpašiem piederumiem.

Raksta turpinājumu un vēl noderīgu informāciju skatiet nākamajā lapā!

Pievienot komentāru