Vasarā, kad bērni augu dienu var skriet pa lauku, neizpaliek arī dažādas traumas. Ir praktiski neiespējami pasargāt atvasi no “mehāniska bojājuma”, tāpēc svarīgi zināt, kā rīkoties, ja gadījusies trauma.
Vasarā lielākoties tiek gūtas ielas un sadzīves traumas. Bērnu biežākā nelaime ir elkoņa locītavas bojājums, ko var iegūt pavisam elementāri: pietiek neveikli pakrist uz rokas rotaļu laikā, braucot ar skrituļdēli vai skrituļslidām, un – locītava ir izmežģīta vai pat lūzis kāds kauls. Šāda trauma ir diezgan sarežģīta.
Elkoņa locītavu apņem ļoti daudz nervu, muskuļu un saišu. Tādēļ, lai atgrieztu roku iepriekšējā darba kārtībā, ķirurgam jābūt īstam juvelierim, nereti nepieciešama arī operatīva iejaukšanās. Turklāt bērniem daudzi kauliņi vēl nav nostiprinājušies un ir skrimšļa stāvoklī, tāpēc tie ne vienmēr redzami rentgenuzņēmumā. Rezultātā tie var nepareizi saaugt un ierobežot ekstremitātes kustības.
Padoms vecākiem – nekādā gadījumā nenodarboties ar pašārstēšanos: traumētā roka jāiekar ap kaklu apsietā lakatiņā vai vienkārši ar kaut ko jāaptin un taisnā ceļā jādodas uz traumpunktu.
Ļoti biežas ir arī ceļa locītavas traumas, kas nereti pat ir nopietnākas par elkoņa traumu. Arī šajā gadījumā pašārstēšanās nav pieļaujama. Cietušais jānogulda, atstājot kāju tādā stāvoklī, kādā tā ir pēc traumas, un nekavējotiesi jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Bērniem visur līdzi izsekot nav iespējams, bet viņi paši bieži vien aizmirst, ka ir pakrituši un sasitušies. Ļoti bīstamas var būt arī šādas “piemirstas” traumas.
Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!