Daudzi vecāki ievērojuši, ka bērni arvien biežāk sākuši slimot ar hronisko tonsilītu. Ārsti to skaidro ar vispārējās ekoloģiskās situācijas pasliktināšanos, taču, ja vaina būtu tikai ekoloģijā, arī pieaugušie slimotu biežāk. Toties dziednieki, kuriem ir cits – netradicionāls spriedums, uzskata, ka hroniskās slimības izprovocē kaitīgie našķi.
Vispārzināms, cik ļoti bērniem, īpaši pusaudžiem, patīk grauzt čipsus, riekstiņus, siera standziņas u.c., kas visi skrāpē un kairina rīkles un mandeļu maigo gļotādu. Bet lielais sāls daudzums, ko šie produkti satur, izjauc līdzsvaru starp vērtīgo un nosacīti patogēno mikrofloru. Visu šo iemeslu rezultātā bērna rīkle un aizdegune kļūst par vieglu iekarojumu vīrusiem un mikrobiem.
Hroniskais tonsilīts ir nepārtraukts gausi ritošs aukslēju mandeļu iekaisums, kas attīstās, kad rīkles un mandeļu gļotādu skārusi vīrusu vai baktēriju infekcija. Daudzi vecāki tonsilītu uzskata par bērna vecuma slimību un cer, ka pamazām tā pāries bez ārstēšanas. Taču nedrīkst aizmirst, ka traumētās mandeles ne tikai pārtrauc aizsargāt organismu no jebkuru infekciju nonākšanas organismā, bet arī pašas kļūst par jaunu slimību avotu. Zinātnieki aprēķinājuši, ka slimības rosinošie mikroorganismi un vīrusi, kas vairojas mandelēs, var izprovocēt aptuveni 80 (!) citu slimību.
Hroniskā tonsilīta galvenās pazīmes:
* diskomforts, skrāpējošas sajūtas kaklā;
* nepārtrauktas vai periodiskas sāpes rijot, kas reizēm atstarojas ausīs;
* redzamas palielinātas mandeles (dažiem bērniem tās var palikt arī nelielas);
* nepatīkama smaka no mutes dobuma (to izraisa uz mandelēm esošās strutu sēnītes, kas klepus laikā reizēm atdalās);
* biežas galvassāpes;
* palielināti apakšžokļu limfmezgli, kas ir sāpīgi, ja tiem uzspiež;
* nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra –37,1–37,3 ºC;
* bērns ātri nogurst, bieži ir kaprīzs, var sūdzēties par sāpēm locītavās vai sirdī.
Lai lasītu rakstu tālāk, šķiriet nākamo lapu!