Jauni apvāršņi un hobiji
Šobrīd Natālijas dzīve ir ļoti daudzkrāsaina. Līdztekus darbam 2 reizes nedēļā, Natālija spēlē tenisu un aizraujas ar dažādiem hobijiem. Viņa fotografē, glezno un mācās franču valodu. Pirms kāda laika Natālija izgāja žurnālistu kursus un arī nākotnē ir gatava jauniem izaicinājumiem.
Piepildījumu sniedz iespēja ne tikai pašai radīt, bet iesaistīt radošās aktivitātēs arī citus. Natālijas sirds darbs ir vadīt labdarības organizāciju „LifeIntegro”, kuras viens no mērķiem ir sniegt bērniem ar īpašām vajadzībām iespēju dzīvot aktīvāk un priecīgāk. Organizācijas devīze ir izteikta vārdā „TEAM”- together everyone achieve more (kopā katrs sasniedz vairāk). Pusei bērnu, kuri apmeklē sporta nodarbības, ir cerebrālā trieka, bet, neskatoties uz smago diagnozi, bērni caur šīm nodarbībām spēj attīstīties, jo jebkura mērķtiecīga un regulāra darbība sniedz labumu. Pateicoties sponsoru atbalstam, Natālija ir iecerējusi šiem bērniem organizēt arī mākslas nodarbības.
Tāpat Natālija bērniem ar īpašām vajadzībām rīko ratiņtenisa dienas nometnes, kurās līdztekus tenisa nodarbībām viņiem tik piedāvātas arī dažādu speciālistu konsultācijas, piemēram, sporta psihologa un uztura speciālista konsultācijas. Ik pa laikam kopā ar brīvprātīgajiem viņa rīko izglītojoši izklaidējošus pasākumus NRC „Vaivari”. Bērni, kuri iziet rehabilitāciju, tiek aicināti piedalīties radošajās darbnīcās un uzzināt, cik daudzveidīgas sporta iespējas pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti. Lielākā daļa no uzrunātajiem bērniem sākumā netic, ka ir spējīgi sportot, bet, kad pamēģina, aizraujas, jo ar citām acīm paskatās uz savu ķermeni un tā iespējām.
Nepalikt četrās sienās par spīti grūtībām
Kaut arī bērniem ar invaliditāti tiek piedāvāta iespēja izmēģināt spēkus dažādos sporta veidos, tikai maza daļa bērnu šo iespēju izmanto. Natālija kopā ar domubiedriem ir braukusi uz skolām un aprūpes centriem, atstājusi informāciju par sevi, taču ir diezgan grūti atrast bērnus, kuri gribētu nodarboties ar ratiņtenisu. Iespējams, daļai bērnu nav iespēju izbraukāt uz treniņiem, jo vecāki strādā vai ir problēmas ar transportu. Daļa netic, ka viņiem varētu izdoties, tāpēc nemaz nemēģina, taču Natālija aicina atbraukt un pamēģināt.
Lai motivētu sevi sportot, ir jāatrod tāds sporta veids, kurš tiešām ļoti patīk un aizrauj, citādi ir liela iespēja, ka tas tiks pamests. Apģērbšanās, iziešana no mājas un nokļūšana kaut kur – cilvēkam ratiņkrēslā prasa ievērojami vairāk laika nekā tam, kuram kustību ierobežojumu nav. Ja nebūs motivācijas un disciplīnas, cilvēks ātri vien padosies. Savukārt, ja būs motivācija, ikvienas grūtības būs pārvaramas.
Kaut arī mūsdienās ļoti daudz ko var darīt ar interneta starpniecību, Natālija mudina cilvēkus nepalikt četrās sienās un atrast veidu kā socializēties. Viņa pati savulaik nomainīja ļoti labu dzīvokli pret citu, kuram ir lifts un pazemes stāvvieta. Tas nebija viegls lēmums, taču cena, ko Natālija samaksāja, bija viņas pārvietošanās brīvība.
Arī stiprajiem dažkārt nepieciešama palīdzība
Natālija ir sieviete, kura, neskatoties uz fiziskajiem ierobežojumiem, ar ikdienas lietām lielākoties tiek galā pati. Strādā, rūpējas par vīru un 14 gadīgo meitu, vada speciāli pielāgotu auto, taču arī viņai reizēm ir nepieciešama palīdzība, piemēram, lai izceltu ratiņkrēslu no automašīnas. Vaicāta par to, vai mums kā sabiedrībai būtu jāpalīdz, ieraugot cilvēku ratiņkrēslā, Natālija atbild: “Ir labi, ja esam gatavi palīdzēt, taču vispirms tomēr vajadzētu pajautāt, vai cilvēkam palīdzība tiešām nepieciešama.” Mums ir jāmācās prasīt palīdzību un jāmācās to pieņemt. Jo drošāki būsim, uzrunājot cits citu, jo labāk izpratīsim viens otra vajadzības.
Uzziņai
• Ar Latvijas Paralimpiskās komitejas, Latvijas Tenisa savienības un Latvijas Bērnu un jauniešu invalīdu federācijas atbalstu bērniem ar invaliditāti ir pieejamas bezmaksas ratiņtenisa nodarbības Elektrum olimpiskajā centrā. Ratiņtenisā iespējams trenēties arī klubā „Beach Arena” un Vangažos.
• Latvijas Paralimpiskās komitejas mājas lapā ir pieejama informācija par visiem sporta veidiem, kuros iespēja trenēties cilvēkiem ar invaliditāti. Latvijā šobrīd tiek attīstīti 20 para sporta veidi, bet citur pasaulē cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja sevi realizēt 34 para sporta veidos. Plašāka informācija: https://www.lpkomiteja.lv/
Nāc un ieklausies Natālijas Novikovas pieredzes stāstā klātienē, informatīvajā dienā personām ar īpašām vajadzībām un līdzcilvēkiem “Tu neesi viens!” 2019. gada 30. jūnijā no 11:00 līdz 15:00 Rīgā, Vērmanes dārzā (lietus gadījumā – Rīgas Latviešu biedrības namā). Pasākuma ietvaros visi interesenti ir aicināti BEZ MAKSAS piedalīties izglītojošās lekcijās un nodarbībās, izmēģināt spēkus sportiskās aktivitātēs, konsultēties ar biedrībām un atbalsta organizācijām, kā arī saņemt organizatoru sarūpētas dāvanas.
Pieteikšanās pa tālruni: 26118444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv