Interneta izpētes un tehnoloģiju uzņēmums Gemius ir veicis Latvijas iedzīvotāju aptauju, kurā noskaidrots, ka arvien vairāk Līgo svētkus izvēlas atzīmēt lauku mājās, taču krities to aptaujāto skaits, kas svētkus nolēmuši svinēt pie dabas krūts. Tajā pašā laikā pieaudzis to Latvijas iedzīvotāju skaits, kas nolēmuši atzīmēt svētkus dzīvokļos vai nolēmuši svētkus neatzīmēt vispār.
Lai gan šogad Līgo un Jāņu svētki iekrituši nedēļas nogalē, arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju ir izvēlējušies tos svinēt savās lauku mājās. Salīdzinot ar 2017. gadu, šogad par apmēram 4 procentiem vairāk atzīmējuši, ka līgos savās vai draugu lauku mājās (37 procenti no visiem aptaujātajiem šogad). Ievērojami krities to aptaujāto skaits, kas izvēlējušies Līgo svētkus atzīmēt pie dabas krūts. Pērn šādu izvēli veikuši bija 22 procenti no aptaujātajiem, taču šogad šādu iespēju apsver tikai 14 procenti no visiem aptaujātajiem.
Pieaudzis to Latvijas iedzīvotāju skaits, kas izvēlas apmeklēt kādu no publiski organizētajiem pasākumiem pilsētā, t.i., 6 procenti jeb par 2 procentiem vairāk kā pērn. Līdzīgi pieaudzis arī to aptaujāto skaits, kas ir nolēmuši svētkus atzīmēt dzīvokļos – 8 procenti jeb par 2 procentiem vairāk kā pērn. Tāpat pieaudzis arī to respondentu skaits, kas svētkus nolēmuši nesvinēt vispār – 14 procenti jeb par 2 procentiem vairāk kā 2017. gadā.
Ja darba grafiks svētkos ir nepielūdzams, tad šajā gadā vasaras saulgriežus atzīmēt nesanāks. Pērn nedaudz vairāk kā 12 procenti no aptaujātajiem atzīmēja, ka svētkus izvēlējušies nesvinēt darba grafika dēļ. Šogad šādu respondentu skaits ir krietni sarucis – šādu atbildes opciju norādījuši nedaudz mazāk kā 1 procents no aptaujātajiem. Tāpat jāpiebilst, ka krities arī to respondentu skaits, kuri vēl joprojām nav izlēmuši, kur svinēs Līgo – pērn 14 procenti, taču šogad par 4 procentiem mazāk. Jāpiebilst, ka pērn aptauja tika veikta nedēļu pirms Jāņiem, taču šogad aptauja tika veikta divas dienas pirms Līgo svētkiem.
Sīkāku informāciju par respondentu atbildēm pieejama Gemius infografikā.
2017. gadā aptaujā piedalījās 1150 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem, taču šogad respondentu skaits bija gandrīz trīs reizes lielāks – 3564. Aptauja veikta, izmantojot interneta aptauju gemiusAdHoc ar izlecošo interneta anketu palīdzību, kas tika rādītas pēc nejaušības principa izvēlētiem interneta lietotājiem. Pērn šī aptauja tika īstenota no 16. līdz 18. jūnijam, taču šogad tā tika veikta 21. jūnijā.