Ņemot vērā lielo jautājumu un neskaidrību apjomu gan no iedzīvotājiem, gan mediju puses saistībā ar Ūdenssaimniecības pakalpojuma likumā noteikto pārejas periodu komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanai, Biedrības “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija” izpilddirektore Baiba Gulbe skaidro;
Kāpēc šāds likums tiek ieviests?
Tātad, likums izveidots, lai ieviestu vienotas prasības un nosacījumus ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanai un lietošanai un sakārtotu centralizētās sistēmas lietošanu, uzskaiti un norēķinus par patērēto pakalpojumu, jo ir pietiekoši liels procents Latvijas mājsaimniecību, kurās daudzu gadu garumā nekorekti tiek nodota informācija par patērēto ūdeni, jo, piemēram;
•Ūdens skaitītājs ir pievienots ūdensvadam, kas nodrošina ūdens padevi dzīvojamā ēkā, bet saimniecības ēkā vai siltumnīcā šīs uzskaites nav, tātad ūdens tiek patērēts, bet par to netiek maksāts un apjoms netiek uzskaitīts.
•otrs iemesls- līdzšinējais ūdens patēriņš nav uzskaitīts vispār, bet norēķini veikti pēc Ūdens patēriņa vienotajām normām, kas nereti neatbilst realitātē patērētajam.
Likuma mērķis ir nodrošināt pēc iespējas precīzāku ūdens uzskaiti, kas tiek piegādāts un patērēts, un pēc iespējas taisnīgu cenu par šo pakalpojumu.
Vai šis likums attiecas uz īpašumiem ar privāto ūdens urbumu vai aku?
Nē, Tiem iedzīvotājiem, kuri ūdeni saimniecības vajadzībām vai pārtikai iegūst no savā privātīpašumā esošiem urbumiem, akām, avotiem, komercuzsaites mēraparāts nav jāuzstāda.
Kā likums skar Latvijas mājsaimniecības un to īpašniekus, kuri izmanto centralizēto ūdeni jeb sabiedriskos ūdenssaimniecību pakalpojumus?
Uz likuma pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi paredz, ka esošam pakalpojuma lietotājam – centralizētā ūdens sistēmas lietotājam, 4 gadu laikā ir jānodrošina komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūve, gadījumos;
•ja tādas vietas vispār nav – nav ne skaitītāja mezgls, ne arī pats skaitītājs un lietotājs norēķinājies pēc noteiktas ūdens normas;(konstants patēriņš)
•ja lietotājam ir vēlme ūdeni lietot arī citās ēkās (piemēram: saimniecības ēkā, pirts ēkā) un ir konstatēts, ka citā veidā nevar nodrošināt uzskaiti, kā vien izbūvējot jaunu mēraparāta mezglu;
Gadījumos, ja jūs vēl tikai plānojat pieslēgties un lietot sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu, rekomendēju jau laicīgi izrunāt visas detaļas ar jūsu sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju( tātad – ūdens piegādātāju).
Neskaidrajā jautājumā par komercuzskaites mēraparāta mezgla vietu- kur to likt praksē, jāatgādina, ka tas izriet no tā, kur atrodas īpašums un kādas iespējas ir šo mezglu izvietot primāri uz nekustamā īpašuma robežas, vai pēc iespējas tuvāk robežai lietotāja pusē. Ja nevienā no šīm vietām tas nav faktiski izdarāms- komercuzsaites mēraparāta mezglu var izvietot iekštelpās.
Kā un vai šis likums attiecas uz daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem, kuriem katrā dzīvoklī ir skaitītājs?
Likums attiecas tikai uz ārējiem inženiertīkliem, tātad uz iedzīvotāju dzīvokļu ūdens skaitītājiem šīs prasības neattiecas.
Jāatceras, ka daudzdzīvokļu mājai tiek uzstādīts viens vienots komercuzskaites mēraparāts, kas fiksē mājas kopējo ūdens patēriņu, un tikai atsevišķos gadījumos, ja mājai ir vairāki pievadi (līdz mājas sienai, tas ir ārējais inženiertīkls), tad var tikt uzstādīti vairāki mēraparāti. Ja šāds mēraparāts ir uzstādīts, tad likuma prasības ir izpildītas .
Papildus informācija;
•Komercuzkaites mēraparāta verifikācijas termiņš, tāpat kā ūdens kaitītāju verifikācijas termiņš ir 4 gadi.
•Neviens likums nevar aprakstīt visas dzīves situācijas un gadījumus, tāpēc neskaidrību gadījumā iedzīvotājiem ir jāvēršas pie teritoriju apkalpojošā sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja – ūdens piegādātāja, lai iegūtu informāciju un atsaucīgu skaidrojumu.