Zaļie lociņi – īstas vitamīnu bumbas. Izaudzē uz palodzes!

Pēc garās ziemas organismam vitāli nepieciešamas trīs lietas: labs laiks, saule un svaigi dārza zaļumi. Organismam izteikti trūkst vitamīnu, jo pērnajos dārzeņos un augļos to daudzums krietni vien sarucis.

Laika apstākļi un saule, kā saka, ir Dieva ziņā, bet, kas attiecas uz zaļumiem, tos nodrošināt ir katra spēkos – nav jābūt izcilam dārzniekam, lai izaudzētu zaļos lociņus uz palodzes.

Svaigos lociņus nekļūdīgi var nosaukt par zaļajiem polivitamīniem. Arī mediķi uzstājīgi apgalvo, ka tie jāēd katru dienu.

Tikai fakti
Svaigi zaļie lociņi ir bagāti ar C vitamīnu (viens saišķītis satur šā vitamīna diennakts devu), karotīnu, tajos ir arī B grupai piederīgie, kā arī K, E, P un H vitamīns. Arī minerālvielu sastāvs lociņos ir bezmaz vai apskaužams – bez zaļumiem raksturīgā kālija un magnija, tajos ir arī dzelzs, fosfors, sērs, fluors, hlors, alumīnijs, mangāns, varš, cinks un pat tādi reti elementi kā kobalts, molibdēns un hroms, kas nepieciešami asinsrades sistēmas darbībai.

Savukārt specifisko aromātu, kuru ne ar ko nevar sajaukt, piešķir sēru saturošie savienojumi, bet fitoncīdiem, kuru tāpat lociņos nav mazums, piemīt pretmikrobu un pretvīrusu iedarbība, tieši tāpēc sīpolus un lociņus iesaka ēst epidēmiju laikā. Ja mājās tiek audzēti zaļie lociņi, aizsardzība pret infekcijām ir nodrošināta, to apliecina fakts, ka saimniecībās, kur lociņi tiek audzēti tirdzniecībai, darbinieki ar gripu neslimo.

Svaigi zaļie lociņi palīdz uzturēt imunitāti, pazemina holesterīna un cukura līmeni asinīs, ir neaizvietojami avitaminozes un mazasinības, spēku izsīkuma un pavasara noguruma laikā, tie ieteicami bezmiega, mastopātijas, prostatīta un sirds-asinsvadu slimību (īpaši aterosklerozes un hipertonijas) gadījumos.

Derīgi padomi
* Novērst nepatīkamo elpu pēc sīpolu ēšanas var, pakošļājot kafijas pupiņu, 2–3 valriekstus vai pētersīļu zaļumus.

* Lai pēc gatavošanas virtuves priekšmetiem nebūtu sīpolu smakas, tie jānoslauka ar augu eļļu, sausu sāli vai izlietotu tējas maisiņu.

* Ja rokas ož pēc sīpoliem, tās jānoskalo ūdeni, kam pievienota citrona sula, vai jāapslauka ar citrona šķēlīti.

Pievienot komentāru