1. Izvēloties mēbeles, tekstilizstrādājumus un rotaļlietas, pārbaudiet, vai tās ir radītas bērniem – vai ir izmantoti droši materiāli un krāsas. Piemēram, IKEA ir atsevišķs mēbeļu, gaismas ķermeņu un rotaļlietu klāsts, kas radīts, īpaši domājot par bērnu drošību. Piemēram, lampas tiek veidotas tā, lai bērni nevarētu pieskarties spuldzēm un apdedzināties, savukārt rotaļlietas tiek ražotas īpaši izturīgas.
2. Virtuvē vajadzētu izvēlēties sadzīves tehniku ar speciāliem slēdžiem, lai bērni paši nevarētu atvērt cepeškrāsni vai ieslēgt plīti. Tāpat ieteicams izvēlēties neplīstošus (plastmasas vai metāla) traukus, kas paredzēti bērniem. Īpaši bērnu krēsliņi ar drošības siksnām būs noderīgi mazuļiem, kas vēl tikai mācās sēdēt.
3. Kamēr bērni ir mazi, izmantojiet mēbeļu aso stūru aizsargus, kā arī durvju, logu un atvilktņu fiksatorus, lai pasargātu bērnus no pirkstu savainošanas.
4. Atbilstoši uzglabāšanas risinājumi ir nepieciešami ne vien telpas vizuālā izskata, bet arī drošības dēļ. Sadzīves ķīmija, medikamenti un tīrīšanas līdzekļi ir jāglabā tikai tiem paredzētās un bērniem neaizsniedzamās vietās. Turpretī mantām, ko izmanto bērni, jāatrodas viņiem viegli pieejamās vietās un kastēs vai atvilktnēs, kas radītas speciāli bērniem, lai viņi varētu piekļūt savām mantām droši un bez vajadzības kaut kur rāpties.
5. Iekārtojot bērnistabu, izvērtējiet un plānojiet to no bērna skatpunkta. Tas nozīmē, ka visiem plauktiem, pakaramajiem, mēbelēm un mantu uzglabāšanas vietām jābūt bērnam viegli aizsniedzamām un viņa acu augstumā. Ja nepieciešams, var izmantot īpašas trepītes, kas kalpo arī kā krēsls un palīdzēs aizsniegt augstākus plauktus.
6. Bērnistabas iekārtošanai iesakām izmantot tikai bērniem domātas mēbeles, paklājus un tekstilizstrādājumus. Bērniem domātās mēbeles un rotaļlietas tiek pārbaudītas un sertificētas saskaņā ar noteiktām prasībām un balstoties uz iespējamo bērnu uzvedību, piemēram, IKEA rotaļlietas spēj izturēt plēšanas testus, savukārt mēbeles tiek krāsotas tikai ar drošu krāsu.
7. Iekārtojot istabas, jāatceras, ka mēbeles ir jāsaliek un jāizmanto tikai tā, kā norādīts instrukcijā – ja tajā teikts, ka mēbele jāpieskrūvē pie sienas, tad tas noteikti ir jāizdara. Piemēram, IKEA dizaineri, iekārtojot telpas, mēbeļu drošību pārbauda, novērtējot, vai bērni no mēbelēm nevar nokrist, vai tajās nevar iesprūst un vai uzgāzt tās sev virsū. Visu, ko var, ieteicams piestiprināt pie sienas.
8. Nav ieteicams likt mēbeles pie logiem, it īpaši bērnistabā. Ja no tā nevar izvairīties, tad jāparūpējas, lai logs būtu aizslēgts un bērns nevarētu to atvērt un izkrist.
9. Žalūzijām vajadzētu būt bez regulēšanas striķīšiem, vismaz bērnistabā. Tur drošāka izvēle būs aizkari.
10. Ieteicams neizvēlēties kaitīgus vai indīgus telpaugus. Bērnistabā dzīvi augi vispār nav ieteicami, lai bērniem nerastos vēlme tos pagaršot.
11. Gaismekļiem, kuri domāti bērniem, vajadzētu būt no drošiem, neplīstošiem materiāliem, kā plastmasas, papīra vai metāla. Piemēram, galda lampa ar stikla kupolu nebūs laba izvēle bērnistabai. Elektrības vadiem un kontaktligzdām visā mājoklī vajadzētu būt sakārtotiem, izolētiem un pēc iespējas labāk noslēptiem.
Vēloties uzsvērt kvalitatīva miega nozīmi, IKEA aicina uz sarunām ar miega ekspertiem. Sarunas norisinās sestdienās IKEA veikalā. Ieeja bez maksas. Pēdējais sarunu cikla pasākums – diskusija “Salds miegs bērniem” – notiks 16. martā, un tajā mediķis Rafaels Ciekurs, fizioterapeite Klaudija Hēla un psiholoģe Diāna Zande runās par to, cik būtisks ir miegs bērna attīstībā, kā no mazotnes veidot veselīgus miega ieradumus un kas īsti ir droša vide mājās. Uzzini vairāk par pasākumu “Sarunas par miegu” IKEA Latvija Facebook lapā.