Mūsdienu steidzīgais dzīvesveids praktiski neļauj ievērot tik veselīgu diētu, lai organismam netiktu nodarīts nekāds kaitējums. Tāpēc laiku pa laikam vērts ievērot attīrošas kūres. Iedvesmai – dažas receptes!
* Sarīvē vienu citronu un vienu ķiploka galviņu, masu aplej ar 1,5 litriem vārīta atdzesēta ūdens, 4 dienas nostādina istabas temperatūrā, tad izkāš. Dzer pa 50 ml tukšā dūšā no rudens līdz pat pavasarim. Šis ir universāls līdzeklis, kas satur visas organismam nepieciešamās vielas.
* Ņem pa 300 g valriekstu kodolus, žāvētas aprikozes un rozīnes, 2 citronus ar visu mizu un samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Iegūto masu rūpīgi sajauc ar 300 g medus un lieto pa 1–2 tējkarotēm dienā. Uzglabā ledusskapī.
* Ņem 3 kg zaļo ābolu, piemēram, antonovku, nomazgā un veselus ieliek katlā, tad aplej ar ūdeni tā, lai šķidrums ābolus pārklāj, 1–2 stundas nostādina, pēc tam kopā ar visu uzsūkto šķidrumu samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Iegūtā masa turpmākās 3 dienas būs gan brokastu, gan pusdienu, gan vakariņu vietā. Garšas uzlabošanai tai var pievienot nedaudz medus, bet neko citu ēst nedrīkst.
* Teicamas attīrošas īpašības piemīt pētersīļiem (visam augam). Tos var ēst tīrā vaidā vai pievienot salātiem (ne mazāk kā 30–40 g). Ārstēšanās nolūkos pētersīļi nesader savienojumā ar burkāniem, bietēm, rāceņiem, rutkiem un kāļiem. Nav ieteicams tos lietot arī ar sulām.
* Sasmalcina 6 lielas ķiploka daiviņas, puscitronu ar visu mizu, aplej ar puslitru auksta vārīta ūdens, 4 dienas nostādina tumšā vietā, tad izkāš un biezumus izspiež. Uzglabā ledusskapī un lieto pa ēdamkarotei reizi dienā 20 minūtes pirms ēšanas. Līdzeklim nav ķiplokam raksturīgās smakas.