Kā pašsajūtu ietekmē ēdiena temperatūra un kādu labāk pasniegt


Kāpēc tik daudziem ik rītu bez tasītes karstas kafijas vai tējas grūti pamosties? Izrādās, uz mūsu pašsajūtu spēcīgi iedarbojas ne tikai ēdienu un dzērienu garša, bet arī temperatūra. Ne velti senā Austrumu medicīna tam visam pievērsa tik lielu uzmanību. Ir vērts ieklausīties arī mūsdienu dietologu ieteikumos un noskaidrot, kas veselībai ir labāks – karsts vai auksts ēdiens.

Tibetas medicīnā visas kaites pieņemts iedalīt “karstuma slimībās” un “aukstuma slimībās”. Turklāt izārstēt pēdējās ir daudz grūtāk un arī ilgāk. Tās nelabvēlīga dzīvesveida un nepareiza uztura rezultātā attīstās kopš diezgan agras bērnības un pavada cilvēku visu viņa mūžu. Pēc tibetiešu ārstu atzinuma, tās ir arī viens no pāragras nāves galvenajiem cēloņiem.

Kas ir šīs briesmīgās “aukstuma slimības”? Kāds uzturs pie tām noved? Šo slimību ārējās izpausmes ir salīgums, nespēka un vēsuma sajūtas. Taču ir arī daudz nopietnākas iekšējās izpausmes. Pie “auksto asiņu slimībām” pieder, piemēram, astma, ateroskleroze, nieru kaites, bronhīts, cukura diabēts, poliartrīts. Par šo kaišu galveno cēloni uzskata iekšēju atdzišanu, ko galvenokārt izsauc aukstos elementus saturoša barība.

Tāpēc ēdiens nedrīkst būt atdzisis, vēl jo vairāk nav vēlams to ilgstoši uzglabāt ledusskapī. Ja cilvēks brokastīs bieži ēd biezpienu (kas pats par sevi ir veselīgs, bet jāuzglabā zema temperatūrā), bet karstas tējas vai kafijas vietā dzer sulu, viņš sevi pakļauj “aukstuma slimību” attīstības iespējām. Vairumā gadījumu viss sākas ar angīnu, hroniskām iesnām, bronhītu, locītavu kaitēm. Ar laiku šīm slimībām pievienojas arvien jaunas un jaunas saslimšanas.

Pat vitamīniem bagātie dārzeņi un augļi, lietoti svaigā veidā lielā daudzumā, Tibetas medicīnā tiek uzskatīti par “aukstuma” kaitīgo uzkrāšanu organismā.

No otras puses, saskaņā ar Austrumu medicīnu arī pārāk karsts ēdiens kairina rīkli, un karstums uzkrājas ķermenī. Rezultātā no tā īpaši cieš krūškurvis, diafragma un liesa. Bet vēlāk uzkrātais karstums izpaužas kakla slimību veidā.

Lai lasītu rakstu tālāk, šķiriet nākamo lapu!

Pievienot komentāru