Kontracepcija
Patstāvīgi bez ginekologa, endokrinologa padoma izvēloties hormonālos pretapaugļošanās līdzekļus, kā arī ilgstoši (ilgāk par 10 gadiem) tos lietojot, pirmām kārtām paaugstinās dzemdes kakla un piena dziedzeru vēža attīstība.
Ierastā ikdiena
Speciālisti vai vienā balsī apgalvo, ka vairumā gadījumu onkoloģiskas slimības rosina mūsu pašu nevēlēšanās apgūt elementārus, veselību veicinošus paradumus un otrādi – pārāk aizraujamies ar visu to, kas veselībai kaitē. Ar ko atšķiras to cilvēku dzīvesritms, kas risku saslimt ar vēzi vēlas samazināt līdz minimumam.
Fiziskā aktivitāte
Liekajās zemādas tauku šūnās sievietēm menopauzes laikā uzkrājas estrogēni. Taču klimaktērija laikā estrogēnu daudzumam ir jāsamazinās, tāpēc pārmērīga estrogenizācija šajā periodā izraisa traucējumus dabas iecerētajās norisēs, un hormonālā līdzsvara izmaiņu rezultātā pieaug krūts vēža attīstības risks – lieko estrogēnu nogulsnējumi tauku šūnās liek piena dziedzeru šūnām pārāk aktīvi dalīties.
Lai novērstu atsevišķu vēža veidu attīstību (īpaši zarnu traktā), nepieciešams, lai gremošanas trakts strādātu normāli, bez aizcietējumiem. Šajā gadījumā bez fiziskām slodzēm svarīgi arī, lai uzturā būtu pietiekami daudz šķiedrvielu. Ja zarnu trakts tiek laikus atbrīvots, no tā pietiekami ātri tiek izvadītas kancerogēnās vielas un mutagēnās skābes (gēnu mutāciju izraisītājas), kas veidojas no mūsu tik iecienītajiem dzīvnieku taukiem.
Uzturs
Nav diētas pret vēzi! Ir tikai jāmaina uztura struktūra. Runa nav par to, ka visiem ar steigu jākļūst par veģetāriešiem. Vienkārši jāierobežo gaļas un gaļas produktu, dzīvnieku tauku, majonēzes, saldumu lietošana un jāiekļauj ēdienkartē vairāk zivju, jūras produktu, ogļhidrātu, dārzeņu un augļu. Paši vienkāršākie un labākie dārzeņi vēža profilaksei ir:
* burkāni;
* kāposti;
* bietes;
* dzeltenie un zaļie dārzeņi un augļi.
Piemēram, Āfrikā saslimstība ar resnās zarnas vēzi ir zema tāpēc, ka vietējie iedzīvotāji uzturā lieto vienkāršu rupju barību, daudz dārzeņu un augļu un galvenokārt pārvietojas kājām.
Mūsdienīga slimību ārstēšana
Ielaistas slimības var izprovocēt arī onkoloģisko slimību attīstību. Piemēram, helikobaktērija Helicobacter pillory izraisa gastrītu, čūlu, bet ar laiku – arī vēzi.
Aizsardzība pret sauli
Saule ir vienīgais ādas vēža rašanās cēlonis, un šis audzējs ir pilnībā ārstējams.
* Plakanšūnu ādas vēzis var rasties uz atklātajām ādas daļām cilvēkiem, kas ilgstoši uzturas saulē.
* Melanoma visbiežāk attīstās uz parasti nosegtajām ādas daļām tiem mūsu klimatiskajā joslā dzīvojošajiem, kuri pārāk cenšas nosauļoties un ilgstoši uzturas saulē atkailināti.
Slimības sākumstadijā melanoma ir pilnībā ārstējama. Līdz ar iespējām atpūsties karstajās dienvidu zemēs pieaug arī risks saslimt ar ādas vēzi, tāpēc ieteicams lietot speciālos aizsargkrēmus, kaut gan pilnībā bīstamos viļņus tie tomēr nebloķē.
Jebkurā gadījumā sauļoties vajag ar mēru, kā arī biežāk pārbaudīt dzimumzīmītes. Ja kāda no tām mainījusi krāsu, strauji izaugusi vai sākusi asiņot – steidzami jādodas pie ārsta. Cilvēkiem ar izteikti baltu ādu un rudiem matiem vispār nav ieteicams sauļoties.
Kaitīgie ieradumi
Atteikšanās no smēķēšanas un uzturēšanās piesmēķētās telpās pasargās no plaušu, lūpu, rīkles, barības vada, mutes dobuma, kuņģa, aizkuņģa dziedzera, nieru, dzemdes kakliņa, aknu un arī asinsvēža. Vai cigaretes ir šādas iespējamas nākotnes vērtas? Diez vai.
Cik daudz drīkst lietot alkoholu? Vīrietim nekādu ļaunumu nenodarīs 1–2 glāzītes degvīna, 2–3 glāzes vīna vai pāris kausu alus, bet sievietei – 1–2 glāzītes degvīna, 2 glāzes vīna un viens kauss alus dienā.
Alkohols, kā jau minēts, sievietēm veicina dzimumhormonu (estrogēnu) veidošanos un palielina krūts vēža attīstības risku. Pastiprināta spirtoto dzērienu lietošana arī rosina lūpu, rīkles, mutes un barības vada vēža attīstību.
* Tabaka – atsevišķi, degvīns – atsevišķi.
Kad cilvēks gan iedzer, gan uzsmēķē, kancerogēnais efekts pastiprinās, un vēža attīstības risks palielinās pat 40 reižu. Savukārt tikai smēķētājiem – 5 reizes, bet tikai spirtoto dzērienu lietotājiem – 8 reizes.
Profilaktiskā ķirurģija
Pēdējā laikā ķirurgi onkologi piedāvā izoperēt orgānu, vēl pirms parādījušies slimības simptomi. Zviedrijā 50 sieviešu, kas bija vēža mutāciju nēsātājas, piekrita krūts profilaktiskai operācijai.
Izpētot izoperēto dziedzeru audus, trijām tika atklāts vēzis, kuru līdz tam ne ar kādām metodēm nebija izdevies diagnosticēt. Mūsdienās sievietēm, kas ir vēža mutāciju nēsātājas un kurām jau ir diagnosticēts viena piena dziedzera vēzis, mediķi iesaka vienlaikus izoperēt arī otru – veselo dziedzeri, jo vēža attīstības risks otrajā krūtī (un pat olnīcās) ir pietiekami liels.