Parastās avenes
Avenes kātiem un lapām piemīt pretmikrobu, pretiekaisuma, asiņošanu apturoša, brūces dziedējoša, temperatūru pazeminoša, sviedrējoša un pretsāpju iedarbība.
* Pret neirītu, neirastēniju: 2 ēdamkarotes svaigu kātu un lapu maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, 5 minūtes karsē uz lēnas uguns, stundu nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Dzer pa 1/4 glāzes 3–4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Lumbago un išiass
Lumbago raksturīgas asas sāpes jostasvietā, kuru cēlonis ir nervu saknīšu saspiešana (tas var notikt, piemēram, starpskriemeļu disku noārdīšanās rezultātā). Lēkmi var izprovocēt strauja ķermeņa pagriešana, smagumu celšana vai apsaldēšanās.
Išiass ir sēžas nerva kaite. Arī tās cēlonis ir nerva saknīšu saspiešana. Arī sāpju lēkmes provocētāji tādi paši kā lumbago gadījumā.
Purva vārnkāja
Purva vārnkājas saknēm un lakstiem piemīt pretmikrobu, pretiekaisuma, asiņošanu apturoša, brūces dziedējoša, sviedrējoša un pretsāpju iedarbība.
* Pret lumbago un citām osteohondrozes sāpju izpausmēm, arī pret saaukstēšanās izraisītām lauzošām sajūtām ķermenī: 2 ēdamkarotes svaigu sasmalcinātu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 1–2 minūtes vāra, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Brūklenes
Brūkleņu lapām piemīt baktericīda, pretiekaisuma, asiņošanu apturoša, brūces dziedējoša, savelkoša, urīndzenoša un pretsāpju iedarbība.
* Pret išiasu, lumbago, sāļu nogulsnēšanos mugurkaula dažādās vietās un locītavās: 2 ēdamkarotes svaigu sasmalcinātu vai žāvētu lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu karsē ūdens peldē, nostādina, līdz atdziest, tad izkāš un pielej vārītu ūdeni līdz sākotnējam tilpumam. Stāvokļa uzlabošanai lieto pa 1 ēdamkarotei 4–5 reizes dienā 15 minūtes pirms ēšanas.