Vitamīns B12 – deficīts un uzņemšanas ieteikumi

B12 vegānu uzturā

Svarīga nianse vegānā uzturā ir, pērkot rauga pārslas, brokastu pārslas, augu valsts dzērienus (sojas, rīsu, auzu, riekstu), pievērst īpašu uzmanību produktu sastāvam – vai tam ir papildus pievienots arī B12 vitamīns. Nereti tiek uzskatīts, ka visas rauga pārslas satur šo vitamīnu, taču, papētot produktu sastāvu, pamanīsiet, ka tā nebūt nav. Tāpat ieteicams uzturā lietot jūras aļģu produktus un sēnes, īpaši šitaki.

Svarīgas ir arī produktu kombinācijas, lai ikdienā uzņemtu ne vien B12, bet arī olbaltumvielas un neizvietojamās aminoskābes. Tas nozīmē, ka ir jākombinē graudaugi ar pākšaugiem, sēklām, riekstiem un skābētiem produktiem, dārzeņiem un augļiem, kas satur vairāk C vitamīna. Ir jāseko līdzi savai veselībai un, tikko parādās kādas izmaiņas pašsajūtā, piemēram, neskaidra redze, pastiprināta svīšana, pēkšņas problēmas ar gremošanas traktu, garastāvokļa maiņas, pēkšņi elpas trūkumi, nogurums un citas līdzīgas pazīmes, uzreiz jādodas pie ārsta.

L. Sondore iesaka ikvienam vegāniska uztura piekritējam papildus lietot vitamīnu B12, jo sekas, kādas var būt B12 deficīta gadījumā, ir ļoti nopietnas. Savukārt veģetāra uztura piekritējiem ir pārdomāti jāplāno sava ēdienkarte un jāveido veselības produktu kombinācijas.

B12 deficīts un analīzes

B12 deficīta sākumu cilvēks pat ļoti vienkārši var nepamanīt – nedaudz tirpst rokas, kājas, galvas reibonis, kādu reizi ir kustību koordinācijas problēmas, miglojas redze – to kāds var viegli norakstīt uz nogurumu, pārslodzi un stresu. Var būt dedzinoša sajūta mutē, uz mēles. Liels B12 trūkums būs pie vainas perniciozai anēmijai jeb mazasinībai. Pie riska grupas tiek pieskaitīti strikti vegāni, seniori, cilvēki ar hroniskām saslimšanām, ar autoimūnām saslimšanām, kā arī cilvēki ar alkohola atkarību.

Jebkurā gadījumā, ikvienam vismaz reizi gadā ir jādodas pie sava ģimenes ārsta, jānodod analīzes un ir jāpasaka ģimenes ārstam, kādu ēšanas veidu ievērojat. Nereti pacienti uztura speciālistiem pasaka, ka no uztura izslēdz kādus produktus, taču ģimenes ārstu par to neinformē. Arī ģimenes ārsts ir noteikti jāinformē par jūsu ēšanas plānu, un vegāniem noteikti ir jāpārbauda aktīvais B12 asins analīzēs.

Svarīgi!

Īpaši rūpīgi ir jākonsultējas ar ārstu un uztura speciālistu, ja vegānā ģimenē ir bērni un ir nolemts arī bērnus ēdināt vegāniski – ir jāseko līdzi bērna svaram, ēdienkartei un noteikti jādod papildus B12 vitamīns!

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa uzsver – vitamīna B12 lietošana ir ļoti svarīga. Ja tomēr to neuzņemat ar uzturu, tad tas aptiekā ir pieejams tablešu veidā, ko, tāpat kā visus citus B grupas vitamīnus, ieteicams lietot dienas pirmajā pusē, ēdienreizes laikā vai tūlīt pēc ēdienreizes. Lai organisms pilnībā spētu veikt savas funkcijas, B12 vegāniem un veģetāriešiem ir ne tikai vēlams, bet obligāts.

Z.Ozoliņa uzsver, ka mūsdienās aptiekās ir pieejami arī dažādi citi uztura bagātinātāji, kas ir piemēroti lietošanai vegāniem un veģetāriešiem, jo to ražošanā nav izmantotas dzīvnieku valsts sastāvdaļas. Tādējādi ir iespēja, ievērojot savu izvēlēto ēšanas režīmu un dzīvesveidu, uzņemt to, kas organismam ir nepieciešams.

Avots: leta.lv

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru