Sarunu festivāls “Lampa” un cietumi: četras sarunas, kas jāredz

Šajā nedēļas nogalē, 28. un 29. jūnijā, Cēsīs norisināsies ikgadējais sarunu festivāls “Lampa”. Festivāla programmā kopumā ietilpst vairāk nekā 350 pasākumi, par kuru vienojošo tēmu šogad izvēlēta drosme. Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP) atbalsta jēgpilnu diskusiju un sarunu kultūru Latvijā, tādēļ arī šogad sadarbībā ar vietējiem un ārvalstu sadarbības partneriem aicina ikvienu festivāla apmeklētāju nepalaist garām četras drosmīgas sarunas, kuras veltītas cietumiem. Ieeja festivālā ir bez maksas.

Ko īsti nozīmē darbs cietumā, kādi ir izplatītākie stereotipi par ieslodzītajiem, kā brīvprātīgais darbs cietumos veicina mūsu drošību – atbildes un šiem un citiem jautājumiem tiks meklētas festivāla pirmajā dienā, turpinot jau iepriekšējos gados aizsāktās tēmas. Īpašs notikums ir gaidāmā saruna par bērniem, kuru vecāki atrodas ieslodzījumā. Pirmo reizi Latvijā norisināsies dažādu nozaru ekspertu plašāka saruna par šo tēmu zem vienojošā nosaukuma “Soda mantinieki”. IeVP profesionāļu rosinātā diskusija tapusi sadarbībā ar starptautisko organizāciju COPE (Children of Prisoners Europe). Festivālā “Lampa” aktivitātes veicina sarunu kultūru starp sabiedrību un valsts pārvaldes iestādēm.

SARUNA “DARBS CIETUMĀ – PĀRPRATUMS VAI DROSME?”

Norises laiks: 28. jūnijs plkst. 14.00 – 15.30

Norises vieta: Iespēju telts

Rīko: Norvēģijas Karalistes vēstniecība, Finanšu ministrija sadarbībā ar Tieslietu ministriju un Ieslodzījuma vietu pārvaldi

Laikā, kad regulāri tiek veidoti populārāko profesiju topi un noteiktas prestižākās nākotnes nodarbes, divtik interesants kļūst jautājums par to, kādi kritēriji mūsdienās nosaka profesijas izvēli tajās jomās, kuru prestižs sabiedrības acīs vērtējams kā neviennozīmīgs. Ko īsti nozīmē darbs cietumā un kāda ir tā loma ceļā uz drošāku sabiedrību? Dažādu profesiju pārstāvji un nozaru eksperti, kuru ikdiena aizrit darbā ar likumpārkāpējiem, sarunas laikā dalīsies savā pieredzē, diskutēs par aktualitātēm Latvijas ieslodzījuma vietu personāla izglītošanas procesā, kā arī sniegs ieskatu tuvākajā laikā gaidāmajās pārmaiņās cietumu personāla apmācību sistēmā. Pasākuma laikā notiks dažādi paraugdemonstrējumi, ekipējuma apskate un ikvienam interesentam būs iespēja pārliecināties par savu piemērotību darbam ieslodzījuma vietā.

DISKUSIJA “SODA MANTINIEKI: BĒRNI, KURU VECĀKI ATRODAS IESLODZĪJUMĀ”

Norises laiks: 28. jūnijs plkst. 17.00 – 18.00

Norises vieta: Staro skatuve

Rīko: COPE sadarbībā ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi, Tiesībsarga biroju, biedrību “Dr. Klauns”, biedrību “Plecs”

Brīdī, kad cilvēks nokļūst ieslodzījumā, līdz ar viņu sodu sāk izciest arī tuvinieki, tai skaitā bērni. Eiropā ir aptuveni 2.1 miljoni bērnu, kuru vecāki atrodas ieslodzījumā, ar katru gadu šis skaitlis pieaug. Neraugoties uz to, ka šie mazie soda mantinieki ir šķirti no saviem vecākiem, viņi savā ikdienas dzīvē ir pakļauti riskam gūt un bieži arī gūst traumējošu un baiļpilnu pieredzi, kas atstāj iespaidu uz viņu turpmāko attīstību un labklājību. Ar šo sarunu Latvijā pirmo reizi plašākā mērogā dažādu nozaru eksperti pievērsīsies jautājumam par to, kā brīvības atņemšanas sods ietekmē ieslodzīto vecāku bērnus un sniegs ieskatu tēmas aktualitātēs. 2018. gada aprīlī Eiropas Padome publicēja politikas pamatnostādnes, kas attiecināmas uz visām 47 dalībvalstīm, arī Latviju, uzsverot, ka bērniem, kuru vecāki atrodas ieslodzījumā, ir tādas pašas tiesības kā citiem bērniem, ietverot regulāru kontaktu ar vecākiem, ja tas ir viņu labākajās interesēs. Sarunas dalībnieki analizēs, kas ir mainījies kopš Latvijas neatkarības atgūšanas un ko vēl nepieciešams paveikt, lai dotu iespēju bērniem izvairīties no šī negribētā mantojuma.

PIEREDZES STĀSTI UN DISKUSIJA “KAM NO CIETUMNIEKA BAIL?”

Norises laiks: 28. jūnijs plkst. 15.30 – 16.30

Norises vieta: Dzirksteles skatuve

Rīko: Biedrība Bona Fide Latvia sadarbībā ar Valsts probācijas dienestu, Ieslodzījuma vietu pārvaldi, biedrību “VSS-Artemīda”

Vai bailes no “noziedzniekiem” un viņu atstumšana padara mūsu dzīvi drošāku? Pieredzes stāstos un diskusijās mudināsim auditoriju izprast izplatītākos iemeslus, kāpēc cilvēki izdara noziegumus, kā arī atklāt motīvus, kāpēc brīvprātīgie bez atlīdzības uzņemas strādāt jomā, kas vairumam šķiet nepatīkama vai biedējoša – palīdzēt likumpārkāpējiem uzsākt normālu dzīvi. Sarunā arī kopīgi meklēsim atbildes uz svarīgiem jautājumiem: kā reaģēt uz noziegumu? Kāds ir soda mērķis? Kas ir labākais veids, lai šo mērķi sasniegtu?

DISKUSIJA “BIJUŠAIS IESLODZĪTAIS MUMS BLAKUS – PAGRIEZT VAI NEPAGRIEZT MUGURU?”

Norises laiks: 28. jūnijs plkst. 21.30 – 22.30

Norises vieta: Dzirksteles skatuve

Rīko: Svētā Lūkas atbalsta biedrība

Latvijas cietumos ir ap 3500 ieslodzīto, vairāk kā puse tur nokļūst atkārtoti. Apmēram 1500 katru gadu tiek atbrīvoti. Kas ar viņiem notiek pēc tam? Diskusijā tiks aplūkots, kāpēc ir tik grūti sākt jaunu dzīvi pēc ieslodzījuma un kādas resocializācijas iespējas ir pieejamas. Bijušos ieslodzītos ne tikai vecie draugi ievelk vecajā vidē, bet viņiem arī zudušas būtiskas dzīves prasmes – pat ielas šķērsošana var sagādāt problēmas. Kāda ir resocializācijas nozīme un kādi ieguvumi no tās būtu visiem. Aktualizēsim jautājumu par mūsu katra līdzatbildību pilsoniskas un iekļaujošas sabiedrības veidošanā – ko katrs no mums var darīt un kāpēc ir vērts nepagriezt muguru. Savā pieredzē dalīsies eksperti un brīvprātīgie, kuri ikdienā strādā ar cilvēkiem pēc ieslodzījuma.

Pievienot komentāru