Kā mērīt temperatūru?
“Temperatūru var mērīt dažādos veidos. Latvijā tradicionāli temperatūru mēra, ievietojot termometru bērnam padusē – tā ir akselārā temperatūra. Ir arī citi temperatūras mērīšanas veidi, piemēram, mutē, ausī vai taisnajā zarnā. Būtiski ir atcerēties, ka ir atšķirība starp dažādām temperatūras mērīšanas normām, tāpēc, ziņojot ārstam par temperatūru bērnam, svarīgi ir pateikt, kādā veidā temperatūra ir mērīta. Ausī vai taisnajā zarnā tā parasti būs augstāka, nekā padusē mērītā.”
Kā palīdzēt drudža gadījumā?
“Vispirms ir jānodrošina bērnam komfortabli apstākļi, bērnu nedrīkst saģērbt ne pārāk biezi, ne arī pārāk plāni,” atzīmē J. Pavāre. “Otra tikpat būtiska lieta ir pietiekama šķidruma uzņemšana. Mēs vienmēr aicinām vecākus pieiet šim jautājumam kā darbam – dzirdīt bērnu katras piecas minūtes pa mazam malciņam, jo pie paaugstinātas temperatūras bērns svīstot zaudē ļoti daudz šķidruma. Ja bērna urinācija ir pietiekama, tad šķidruma uzņemšana ir optimāla.
Ja vecākiem liekas, ka bērna slimošana šoreiz notiek smagāk kā citas reizes, tad ir jāklausa vecāku intuīcijai un jāvēršas pēc mediķu palīdzības.”
Kad jālieto temperatūru pazeminoši līdzekļi?
J. Pavāre atgādina: “Bērnam paaugstināta temperatūra ir augstāka par 38 grādiem, bet, ja bērns jūtas labi, tad var nogaidīt ar medikamentu lietošanu. Temperatūru pazeminošie līdzekļi jālieto pareizās devās, atbilstoši bērna svaram un ar noteiktu intervālu. Bieži vien nepietiekamas medikamenta devas lietošana ir iemesls, kāpēc bērnam drudzis nemazinās un vecāki vēršas pie mediķiem slimnīcā. Gribu uzsvērt, ka bērniem nekādā gadījumā nedrīkst dot aspirīnu nopietno blakusparādību dēļ.”