Propoliss, sīpola sēklas un citi labākie dabas līdzekļi pret smaganu asiņošanu

Parodontozes simptomi:
* tīrot zobus, smaganas asiņo;
* sāpīgas un iekaisušas smaganas (sarkanas un pietūkušas);
* smaganas cieši nepieguļ zobiem;
* no smaganām izdalās strutas;
* zobu stāvokļa izmaiņas;
* pastāvīga nepatīkama piegarša mutē un slikta elpa.

Slimības sākumstadijā labu efektu dod fizioterapija, bet akūtā gadījumā nepieciešams smaganās ievadīt antibakteriālus preparātus.

Līdztekus tradicionālajām metodēm, kā arī parodontozes profilakses nolūkos labus panākumus dod arī tautas medicīnas piedāvātie līdzekļi.

* Vates vai marles tamponu samitrina baltegles eļļā un uz 10–20 minūtēm pieliek iekaisušajām smaganām. Kurss – 15–20 aplikācijas. Pēc 6 mēnešiem kursu atkārto. Ja parodontoze ir smagā formā, vēl pēc 6 mēnešiem kursu atkārto trešoreiz.

* Divdesmit pilienu propolisa ekstrakta spirtā (10–15%) izšķīdina glāzē ūdens un skalo mutes dobumu.

* Tējkaroti sīpolu sēklu aplej ar puslitru karsta ūdens, silti ietin, nakti nostādina, tad izkāš. Skalo mutes dobumu 3 reizes dienā.

* Zobu nostiprināšanai dzer svaigi spiestu kartupeļu sulu. Kad sula iedzerta, mutes dobums obligāti jāizskalo ar ūdeni, jo kartupeļu sula bojā zobu emalju.

* Ņem 25 g propolisa un sasmalcina, lai gabaliņi nebūtu lielāki par 4 mm, tad ieber tumša stikla pudelē, aplej ar 100 ml spirta vai 150 ml kvalitatīva degvīna, rūpīgi samaisa, lai propoliss pilnībā izšķīstu, pievieno 50 g žāvētu asinszāles lakstu un, periodiski sakratot, 15 dienas nostādina. Pēc tam izkāš. Mutes dobuma skalošanai ņem 20–30 pilienu izvilkuma uz pusglāzi ūdens. Skalo 4–5 reizes dienā.

* Smaganu nostiprināšanai tās katru dienu jāierīvē ar ķiploka daiviņu. Ārstēšanās kurss – 2 nedēļas. Nepieciešamības gadījumā pēc 5 dienu pārtraukuma kursu var atkārtot.

* Parodontozes ārstēšanai smaganās ierīvē medus un sāls maisījumu: uz 20 g medus ņem 5–10 g vārāmā sāls (vēlamāk dedzinātu) un rūpīgi sajauc, līdz sāls izšķīst. Nedaudz iegūtās masas uzliek uz drāniņas un ierīvē zobos.

* Sajauc 2 daļas ozola mizas pulvera ar 1 daļu sasmalcinātu liepu ziedu. Tējkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, uz mērenas uguns karsē 3 minūtes, nostādina, līdz uzlējums atdzisis, un izkāš. Ar siltu skalo mutes dobumu smaganu asiņošanas gadījumā.

* Sajauc 5 ēdamkarotes sīki sasmalcinātu priežu skuju (bez zariņiem), 2 ēdamkarotes sasmalcinātu mežrozīšu paaugļu un 1 ēdamkaroti sasmalcinātas sīpolu mizas. Visu maisījumu aplej ar 1,5 litriem verdoša ūdens, uzkarsē līdz viršanai, vāra 5 minūtes, tad nostādina un izkāš. Iegūtais daudzums ir dienas deva – to izdzer siltu dienas laikā kā tēju.

* Vienu ēdamkaroti sasmalcinātu lielās nātres lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā pēc ēšanas smaganu asiņošanas gadījumā.

* Ja smaganas mēdz asiņot bieži, regulāri 2 reizes dienā – no rīta un vakarā – vairākas minūtes tur mutē saulespuķu eļļu. Kurss – 6 mēneši.

* Ja smaganas spēcīgi asiņo, 2 ēdamkarotes sasmalcinātu bergēnijas lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 4 stundas nostādina, tad izkāš. Skalo mutes dobumu 4–5 reizes dienā.

* Patoloģisko smaganu kabatu veidošanās stadijā tējkaroti salvijas lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 4 reizes dienā pēc ēšanas.
Vienlaikus sajauc divus – gan salviju, gan ozola mizas – novārījumus.

* Ja patoloģiskajās kabatās veidojas strutojoši procesi, 2–3 reizes dienā uz 40 minūtēm slimajām smaganām pieliek alvejas mīkstumu. Ārstēšanās kurss – 7 dienas.

* Kustīgu zobu nostiprināšanai 3 ēdamkarotes žāvētu parastās kalmes sakņu aplej ar puslitru 45 º spirtu un vienlaikus ar tādu pašu spirta daudzumu citā traukā aplej 3 ēdamkarotes propolisa. Abus uzlējumus nostādina 2 nedēļas, tad izfiltrē. Vienu tējkaroti propolisa izvilkuma sajauc ar 2 tējkarotēm kalmju sakņu izvilkuma, un ar šo maisījumu reizi dienā vairākas minūtes skalo mutes dobumu. Ārstēšanās kurss – 3 nedēļas.

* Pret parodontozes izraisītām sāpēm vienu tējkaroti sāls izšķīdina glāzē ūdens. Pa nelielam daudzumam ņem mutē un skalina caur zobiem un smaganām. Ja ir abscess, sāls palīdzēs izvilkt strutas un iztīrīt brūci. Sāls vienmēr tiek ieteikts kā pirmais palīgs pret jebkura veida smaganu problēmām.

* Sāpes mazināsies, ja iekaisušajai vietai pieliek mitru tējas paciņu. Tējas lapās esošajam tanīnam (vairāk tā ir zaļajā tējā) piemīt pretsāpju iedarbība.

Lielisks līdzeklis, kas aptur parodontozes tālāko attīstību, ir kressalāti. Augs ir ļoti bagāts ar C vitamīnu, tāpēc tā jaunās lapiņas ieteicams ēst katru dienu. Kressalāti ir viena no visātrāk augošajām dārza kultūrām – sēklas uzdīgst jau 3.–5. dienā pēc iesēšanas, bet 7. dienā pēc asnu parādīšanās kressalātus jau var lietot uzturā. Turklāt tos labi var izaudzēt mājās uz palodzes. Veidi, kā to darīt, ir dažādi. Vienkāršākais: uz paplātes uzklāj mitru drānu, uzkaisa sēklas, un tik vien tā darba, kā jāraugās, lai drāna vienmēr būtu viegli mitra.

Tā kā viens no parodontozes cēloņiem ir vitamīnu, to skaitā arī C vitamīna, trūkums, pavasarī ieteicams ne tikai košļāt, bet arī norīt bērza un liepas pumpurus, jaunos dzinumus un lapiņas, priežu skujas, skābenes, kā arī gatavot salātus no pieneņu lapām, iepriekš tās izmērcējot sālsūdenī.

Pievienot komentāru