3. Rēķināties ar pirmo iemaksu
Ir jārēķinās ar paša līdzdalību mājokļa pirkuma darījumā – visbiežāk klienta līdzfinansējums ir 15-25% no īpašuma tirgus vērtības. Būs arī citas izmaksas, piemēram, nekustamā īpašuma vērtējuma izmaksas, īpašumtiesību reģistrācija Zemesgrāmatā, notāra izdevumi, apdrošināšanas izmaksas. Līdzfinansējuma nodrošināšanai ir iespēja ieķīlāt esošu īpašumu, kas var kalpot kā daļa no paša ieguldījuma vai arī saņemt Altum mājokļa programmas atbalstu. Ģimenēm ar bērniem tas ir no 10-20% apmērā, atkarībā no bērnu skaita ģimenē. Jaunajiem speciālistiem ar vidējo profesionālo vai augstāko izglītību, vecumā līdz 35 gadiem arī ir iespēja saņemt mājokļa programmas atbalstu līdz 20% no kredīta summas. Šobrīd puse no Luminor izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem ir ar Altum garantiju.
4. Izvērtēt aptuveno īpašuma vērtību
Banka kredīta apjomu rēķina no īpašuma tirgus vērtības nevis no pirkuma summas, ko pārdevējs vēlas saņemt par savu īpašumu. Ja noskatītā īpašuma cena būs lielāka, nekā vērtējums, tad ir jārēķinās, ka starpība būs jāsedz pašam un tas var būt šķērslis īpašuma iegādē. Zemāks īpašuma novērtējums ir arī svarīgs iemesls pārdomāt, kas varētu būt tam iemesli – jāpārliecinās, vai neslēpjas kādas nesakārtoti juridiskie jautājumi, ierobežojumi attiecībā uz īpašuma lietošanu.
5. Laicīgi uzrunāt potenciālo galvotāju
Galvotāja piesaiste ir vēl viens šķērslis, ar ko var nākties saskarties, mēģinot saņemt mājokļa kredītu. Pirmkārt, galvotājs var arī nepiekrist uzņemties šo atbildību, bet otrkārt – bankā rūpīgi tiks izvērtēta arī potenciālā galvotāja kredītvēsture un maksātspēja. Mājokļa kredīta gadījumā tās ir saistības mājsaimniecībai kopumā, tāpēc uzņemoties ilgtermiņa saistības arī dzīvesbiedrs tiek piesaistīts kā galvotājs un uzņemas atbildību par jaunajām saistībām.