Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) apkopotā statistika liecina, ka pēdējos piecos gados vidējā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu ceļu satiksmes negadījumu (turpmāk – CSNg) pieaugusi par gandrīz 30%. Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts mūsu valstī reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz.
LTAB apkopojis datus par pēdējos piecos gados (2012. – 2017.gads) notikušajiem CSNg, par kuriem Latvijas apdrošinātājiem iesniegti atlīdzību pieteikumi. “Ja 2012.gadā vidējā atlīdzība par Latvijā notikušu CSNg bija 709 EUR, tad pērn – jau 915 EUR. Turklāt vidējā atlīdzība pēdējos piecos gados nemainīgi pieaugusi gadu no gada,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.
Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz. “Ja 2013. un 2014.gadā šajā statistikas rādītājā bija vērojams neliels kritums, tad divus nākamos gadus vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg pieauga. Tomēr pagājušajā gada statistika atkal uzrāda samazinājumu, un ir tuva 2012.gada datiem,” informē J.Abāšins.
Būtiskais vidējās atlīdzības par Latvijā notikušu CSNg pieaugums saistīts gan ar pieaugošo inflāciju, auto remonta, medicīnas un rehabilitācijas pakalpojumu cenu pieaugumu, gan izmaiņām likumdošanā, kas tieši skar apdrošināšanas nozari. “2015.gadā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka kārtību kā tiek izmaksātas atlīdzības par CSNg cietušajām personām, atlīdzinot nemateriālos zaudējumus gan pašiem cietušajiem, gan viņu tuviniekiem, ievērojami palielināja vidējo atlīdzību, un paredzams, ka tas turpinās ietekmēt šo statistikas rādītāju arī turpmākos gadus. Tāpat pērnā gada vidējās atlīdzības pieaugumu var skaidrot ar valsts iestāžu uzsākto cīņu pret nelegālajiem auto servisiem, mainot kārtību, kādā izmaksājama atlīdzība skaidrā naudā par auto remonta izdevumiem,” skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs.
1997. gadā Latvijā tika ieviesta OCTA sistēma, kuras mērķis ir nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību Latvijā un Zaļās kartes sistēmas dalībvalstīs. Sistēmas darbības sekmīgākai nodrošināšanai ir izveidots LTAB, kurā apvienojušās apdrošināšanas sabiedrības, kurām ir tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā – AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Seesam Insurance” AS Latvijas filiāle un “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle.