Pabriks: Nekavējoties tiks uzsākts jauns iepirkums par 4×4 bruņoto transportlīdzekļu iegādi

Aizsardzības ministrijas iepirkuma komisija ir nolēmusi pārtraukt iepirkumu par 4×4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi.

Aizsardzības ministrijas iepirkuma komisija ir secinājusi, ka Iepirkumu uzraudzības biroja konstatētās nepilnības esošā iepirkuma procesa ietvaros nav iespējams novērst un, saskaņā ar Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumu, sarunu procedūra ir jāpārtrauc.

Lai novērstu iepirkuma procesa nepilnības, nepieciešams veikt izmaiņas tehniskajā specifikācijā, ko saskaņā ar Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumu, esošā procesa ietvaros nav iespējams veikt. Nepieciešams arī pārvērtēt transportlīdzekļu testēšanas kārtību. Lai to lai pilnvērtīgi izvērtētu un testētu tehniskos parametrus, nepieciešams citu valstu atbalsts, jo vairāku pozīciju testēšanai Nacionālo bruņoto spēku spējas nav pietiekamas. Līdz ar to, izmaiņas nepieciešams veikt arī testēšanas veidlapās, ko likums liedz darīt šī procesa ietvaros. Veiktās izmaiņas iepirkuma dokumentācijā fundamentāli nemainīja transportlīdzekļu operacionālās veiktspējas izvērtēšanu, tomēr likuma izpratnē nav pieļaujamas pat mazākās atkāpes no sākotnējiem nosacījumiem.

“Nacionālo bruņoto spēku mobilitātes nodrošināšana joprojām ir kritiski nepieciešama kaujas spēju stiprināšanā, tādēļ atbildīgajām struktūrvienībām ir uzdots pārskatīt noteiktās tehniskās prasības, lai iegādātos bruņotus transportlīdzekļus,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks. “Lai novērstu aizdomu ēnu par šo iepirkumu, tas jāīsteno starpvaldību līgumu ietvaros, tādēļ pēc iespējas ātrāk ir jāveic izpēte un jāvērtē, kuras partnervalstu valdības ir gatavas nodrošināt Nacionālo bruņoto spēku operacionālajām vajadzībām atbilstošas mobilitātes platformas”.

Aizsardzības ministrija skaidro, ka šī ir līdz šim brīdim sarežģītākā iepirkuma procedūra Latvijas aizsardzības nozares vēsturē un, neskatoties uz sarunu procedūras pārtraukšanu, ir gūta neatsverama pieredze, kas tiks izvērtēta un ņemta vērā nākotnes iepirkumos, lai nodrošinātu Nacionālos bruņotos spēkus ar to vajadzībām atbilstošāko ekipējumu. Aizsardzības ministrija ir pārliecināta, ka starpvaldību līgums nodrošinās nepieciešamo iepirkuma procedūras caurspīdīgumu, kā arī ļaus precīzāk un labāk atrunāt piegāžu drošības nodrošinājumu.

Lai noskaidrotu nepilnības iepirkuma komisijas darbā, Aizsardzības ministrija veica pārbaudi par komisijas sagatavoto sarunu procedūras nolikumu un secināja, ka iepirkuma nolikums nav galvenais iemesls pretendentu iesniegtajām sūdzībām.

Jau ziņots, Aizsardzības ministrija 2017.gadā uzsāka darbu pie iepirkuma par 4×4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi. Iepirkuma komisija, kurā darbojās Aizsardzības ministrijas, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, vairāk nekā gadu padziļināti vērtēja visu kompāniju iesniegtos piedāvājumus. Sarunu procedūra par 4×4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi tika organizēta divos posmos. Pirmajā posmā dalībai sarunu procedūrā pieteikumus iesniedz 12 pretendenti, no kuriem Aizsardzības ministrijas iepirkuma komisija, izvērtējot pretendentu atbilstību izvirzītajām kvalifikācijas prasībām, dalībai otrajā kārtā izvirzīja sešus komersantus.

Sarunu procedūras otrajā posmā tika saņemts četru pretendentu piedāvājums: “Oy Sisu Auto” (Somija) – “GTP 4×4’, “AM General” (ASV) – “HUMWEE”, “Paramount Group” (Dienvidāfrika) – “Marauder LAV” un “Otokar” (Turcija) – “Cobra”. Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji veica visu piedāvāto transportlīdzekļu testēšanu. Testēšanas laikā tika vērtēta transportlīdzekļu veiktspēja, kā arī tehniskā atbilstība bruņoto spēku prasībām. Transportlīdzekļi tika testēti gan uz koplietošans ceļiem gan bezceļa apstākļos. Šāda veida platformu Nacionālie bruņotie spēki veica pirmo reizi, un testēšanā tika piesaistīti gandrīz visu vienību pārstāvji. Tāpat iepirkuma komisija organizēja vairākkārtējas sarunas ar katru no četriem pretendentiem, lai precizētu iesniegtos piedāvājumus un tehniskās detaļas.

2018.gada nogalē Iepirkumu uzraudzības birojs pieņēma lēmumu aizliegt slēgt līgumu ar iepirkumā uzvarējušo Somijas kompāniju “Oy Sisu Auto”, pamatojoties uz saņemtajām sūdzībām. Iepirkumu uzraudzības birojs uzdeva iepirkuma komisijai trīs mēnešu laikā novērst konstatētās nepilnības.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru