Viņa sacīto apstiprina arī pērn veiktās aptaujas “Kvalitatīvas prakses darba tirgum” dati**. Proti 89% jauniešu uzskata praksē iegūtās prasmes un zināšanas par noderīgām, lai atrastu darbu kādā no nozares labākajiem uzņēmumiem.
Savukārt “CV-Online Latvia” Personāla atlases nodaļas vadītājs Kaspars Kotāns norāda, ka jaunieši, kuriem vēl nav pirmās darba pieredzes, rakstot darba pieteikumu, var likt uzsvaru arī uz savām ārpus skolas vai studiju aktivitātēm, kurās ir veikts brīvprātīgo darbs, jo arī tas ir veids, kā iegūt darbam tik nepieciešamās prasmes un iemaņas: “Ja CV būs norādītas šajās aktivitātēs gūtās zināšanas un praktiskās iemaņas, darba devēji to noteikti novērtēs!”
Brīvprātīgo darbu var meklēt gan Latvijā (piemēram, vietnē brivpratigiem.lv) gan ārpus tās robežām (piemēram, vietnē europeanvoluntaryservice.org). Tiesa, pirms startēt kādā brīvprātīgo darba pozīcijā, noteikti ir vērts pārliecināties par organizācijas darbības mērķiem, apskatīt atsauksmes internetā u.tml.
Eksperti iniciatīvas “Jauno talantu dienas” ietvaros ir apkopojuši ieteikumus, kurus ir vērts ņemt vērā, gatavojot CV un motivācijas vēstuli:
• Izmanto “Google” pieejamos paraugus, lai veidotu atraktīvākus CV. Tomēr vispirms izvērtē uzņēmuma darbības jomu un tā tēlu, jo ir uzņēmumi, kuri novērtēs radoši veidotus CV, bet ir arī tādi, kuriem labāk sūtīt standarta formas CV, piemēram, “Europass”.
• Norādi CV datus, kas patiešām ir nepieciešami, bet īpaši – savu kontaktinformāciju: tālruņa numuru un e-pasta adresi. Atceries, ka, vērtējot tavu atbilstību vakancei, darba devēju vairāk interesēs tava izglītība, iegūtie mācību sertifikāti, nevis ģimenes stāvoklis.
• CV vēlamais apjoms ir viena līdz trīs lappuses. Atceries – jo īsāk un koncentrētāk rakstīsi, jo labāk!
• Ja pirmā darba pieredze vēl nav gūta, norādi savu prakses un brīvprātīgā darba pieredzi, dalību profesionālajās biedrībās, asociācijās, nevalstiskajās organizācijās. Turklāt norādi ne tikai iepriekšējās darba vai prakses vietas, bet arī konkrētus pienākumus, kurus esi veicis.
• Izmanto salasāmu fontu un burtu izmēru, kā arī izcel būtisko, lietojot t.s. trekno druku.
• Pirms sūtīt CV un pieteikuma vēstuli, pārbaudi gramatikas, komatu, stila un pareizrakstības kļūdas.
• Ja vēlies pievienot CV savu fotogrāfiju, apsver tās piemērotību konkrētajai vakancei.
• Vēlams norādīt arī bijušo vadītāju/kolēģu kontaktinformāciju atsauksmēm. Ja iespējams, pievieno kādas atsauksmes. Šim nolūkam vari iekopēt CV saiti uz savu “LinkedIn” profilu.
• Motivācijas vēstules ievadā izsaki vēlmi pieteikties uz konkrētā uzņēmuma konkrēto vakanci, pieminot, kā esi guvis informāciju par šo uzņēmumu. Tāpat norādi, kāpēc piesakies konkrētajam amatam, kāpēc tieši tu esi piemērotākais kandidāts, kā arī – kā tavas zināšanas un prasmes varētu veicināt konkrētā uzņēmuma izaugsmi. Nobeigumā mini, ka priecāsies ierasties uz interviju abpusēji izdevīgā laikā.
• Motivācijas vēstulē sasaisti savu skatījumu un profesionālo darbību, attīstību ar uzņēmuma vērtībām un atspoguļo tās intereses, kas ir saistītas ar veicamajiem amata pienākumiem un uzņēmuma vērtībām. Atceries – gan vērtības, gan arī daudz citas vērtīgas informācijas par uzņēmumu atradīsi tā interneta mājaslapā.
• Sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski, atceries pievienot pielikumus. To nosaukumiem jābūt saprotamiem, bet pašiem dokumentiem jābūt saglabātiem populārākajos dokumentu formātos.
• Nesūti “tukšu” e-pastu ar pielikumiem. Neaizmirsti uzrakstīt arī īsu t.s. pavadošo vēstuli! Sasveicinies, mini tajā vakanci, uz kuru pretendē, informē tās lasītāju par pielikumā pievienotajiem dokumentiem un to, ka esi atvērts jautājumiem u.tml.
* Aptauja tika veikta 2018.gada augustā. Tajā piedalījās 546 jaunieši vecumā no 16 līdz 29 gadiem no visas Latvijas.
** Aptauja “Kvalitatīvas prakses darba tirgum” veikta 2017. gadā. Aptauju veidoja Latvijas Darba devēju konfederācija, Prakse.lv, Mašīnbūves un metālapstrādes asociācija un Latvijas ķīmija un farmācijas uzņēmumu asociācija.