Bumbieris ir ne tikai garšīgs auglis, bet arī īstas zāles, kas palīdz pret daudzām kaitēm. Iepazīsties ar dažām labām receptēm!
Pret saaukstēšanos, augstu ķermeņa temperatūru, klepu: glāzi gabaliņos sagrieztu svaigu vai ¾ glāzes žāvētu bumbieru aplej ar trim glāzēm karsta ūdens, 10 minūtes vāra uz lēnas uguns, 2-3 stundas nostādina siltā vietā zem vāciņa, tad izkāš. Dzer pa ½-1 glāzei 3 reizes dienā, pievienojot ēdamkaroti medus.
Pret anēmiju, asinsrites traucējumiem (asinsvadu sašaurināšanos un to trauslumu), vēnu varikozes profilaksei: katru dienu jāapēd 2-3 bumbieri (svaigi, vītināti vai žāvēti).
Pret hipertoniju: žāvētus bumbierus sajauc ar pīlādžu ogām (no katra pa glāzei), aplej ar litru auksta ūdens, uz vidējas uguns uzkarsē līdz viršanai un vāra, līdz kļūst mīksti, tad noņem no uguns, 4 stundas nostādina un izkāš. Dzer pa ½ glāzes 4 reizes dienā.
Pret nieru slimībām, pielonefrītu: glāzi žāvētu sasmalcinātu bumbieru aplej ar litru auksta ūdens, pievieno 4 ēdamkarotes auzu putraimu, uzkarsē līdz viršanai, 15-20 minūtes vāra uz vidējas uguns, 3 stundas nostādina. Lieto pa 3-4 glāzēm dienā.
Pret reimatismu: 2 tējkarotes žāvētu sasmalcinātu bumbieres lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, silti ietin, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Lieto pa 1-2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā.
Pret holecistītu (žultspūšļa iekaisumu): katru dienu tukšā dūšā jāapēd 2 svaigi bumbieri vai jāizdzer glāze savvaļas bumbieru kompota (ar visu mīkstumu), kas vārīts bez cukura.
Uzmanību! Bumbierus nedrīkst lietot gremošanas orgānu slimību (īpaši gastrīta un kuņģa čūlas) saasināšanās gadījumos. Bumbieru sulu nedrīkst dzert cilvēki, kas sirgst ar hronisku aizcietējumu. Augļus vislabāk ēst 30-50 minūtes pēc maltītes. Un vēl nedrīkst aizmirst, ka bumbieriem nav ieteicams uzdzert ūdeni.