Austrumu slimnīcas ārstu ieteikumi, kā pasargāt sevi no apsaldējumiem

“Ir kārtīgi jāsaģērbjas, nevis jāskrien modei pakaļ,” uzsver pieredzējušais ārsts. “Vienai jaunai, skaistai meitenei bijām spiesti noņemt kāju pirkstus, jo viņa naktī no ballītes bija devusies mājās fifīgos, bet ziemai absolūti nepiemērotos augstpapēžu zābaciņos ar šauriem purngaliem. Apaviem – gluži tāpat kā apģērbam – jābūt ne vien siltiem, bet arī brīviem un ērtiem. Apavos ar šauru purngalu pirksti ir saspiesti, tāpēc rodas apasiņošanas traucējumi un ir paaugstināts risks gūt pirkstu apsaldējumus.”

Dakteris Smirnovs piekodina, ka aukstā laikā, lai cik skaists būtu matu sakārtojums, ikvienam obligāti jāvelk cepure, pretējā gadījumā ir risks apsaldēt ausis. Protams, jāvelk arī cimdi, vislabāk dūraiņi, jo tie ir siltāki par pirkstaiņiem. Tāpat jāgādā, lai cimdi un apavi būtu sausi, jo mitrums veicina apsaldējumu veidošanos.

“Gribu brīdināt arī autovadītājus – tas, ka pārvietojies ar automašīnu, nenozīmē, ka apsaldējumu gūšanas risks uz tevi neattiecas! Ļoti daudzi brauc mašīnā, ģērbušies ļoti plāni, taču mašīnas mēdz lūzt. Ir bijuši gadījumi, kad auto nojūk meža vidū, tālu no apdzīvotas vietas, un, kamēr kāds ierodas palīgā, cilvēks gūst apsaldējumus. Var mašīnā braukt arī žaketē, taču līdzi vienmēr jābūt arī siltajai virsjakai,” piekodina Smirnovs, uzsverot, ka liela salā pietiek ar 15 minūtēm, lai gūtu apsaldējumus.

Ja salst, pēc iespējas ātrāk jācenšas patverties siltumā un apsildīties. Kamēr tas nav iespējams, ieteicams kustināt kāju un roku pirkstus, tādējādi neļaujot tiem nosalt. Vaigus var sasildīt, uz mirkli izvelkot no cimdiem un pieliekot tiem siltas plaukstas vai arī viegli pabungājot pa tiem ar pirkstu galiem. Nepareizi ir berzēt nosalušo vietu ar sniegu, jo sniega kristāliņi var savainot ādu un atdzesē audus vēl vairāk. Arī nosalušās ķermeņa daļas ierīvēšana ar spirtu vai degvīnu nav efektīva, tikai sakairina jau tā bojāto ādu.

Nokļūstot mājās, nosalušās rokas vai kājas vēlams pamazām sasildīt, iemērcot bļodā ar siltu ūdeni. Liela kļūda ir nosalušajām ekstremitātēm liet virsū maksimāli karstu ūdeni. Sala izraisīto jutības traucējumu dēļ cilvēkam ir grūti pareizi novērtēt ūdens temperatūru, tādēļ papildus sala radītajiem bojājumiem cilvēks nereti gūst arī apdegumus.

Visdrošāk ir rokas vai kājas vispirms uz pāris minūtēm iemērkt bļodā ar remdenu ūdeni (17-18 grādus siltu). Pēc tam ik pēc piecām minūtēm pakāpeniski jāpaaugstina ūdens temperatūra, pielejot klāt siltu ūdeni, līdz aptuveni pēc pusstundas (ne ātrāk!) ūdens temperatūra sasniedz 38 grādus.

Šī sasildīšanas metode kalpo arī kā efektīvs tests novērtēšanai, vai sals tiešām paguvis nodarīt nopietnu kaitējumu. “Ja, rokām vai kājām sasilstot, pirkstu gali kļūst tumšāki, nekavējoties jādodas uz slimnīcu, jo šāda pazīme norāda, ka aukstums skāris dziļākus audus un nepieciešama medicīniska palīdzība, lai tie neietu bojā,” skaidro Smirnovs. “Savukārt, ja ekstremitātes kļūst vienmērīgi sārtas, uztraukumam nav pamata. Tomēr 10 dienas tās vēlams sargāt no aukstuma un pasmērēt ar ziedi mikrocirkulācijas uzlabošanai.”

Ja ir aizdomas par apsaldējumu, vērsieties pēc palīdzības Valsts apdegumu centrā, kas ir Baltijas valstīs vienīgais specializētais ārstēšanas centrs pacientiem ar termiskām traumām, pie sava ģimenes ārsta vai jebkuras slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina daudzpusīgu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, kā arī veic zinātniski pētniecisko darbu, attīstīta inovācijas un īsteno pasākumus sabiedrības izglītošanai un veselības veicināšanai. Katru gadu Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāros ārstējas aptuveni 70 000 pacientu, dienas stacionārā vairāk nekā 20 000 pacientu, bet ambulatori Rīgas Austrumu slimnīcā veselības aprūpes pakalpojumus saņem vairāk nekā 300 000 pacientu. Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā darbojas pieci stacionāri: “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Latvijas Infektoloģijas centrs” un “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Pievienot komentāru