Ar ko visbiežāk saindējas cilvēki Latvijā? Pirmajā vieta bēdīgi slavenais alkohols

Ar dūmu detektoru vien nepietiek, vajadzīgs arī tvana detektors

Maldīgs uzskats ir, ka ar tvana gāzi var saindēties tikai lauku mājās ar malkas krāsnīm, pārāk ātri aizbīdot šīberi. Diemžēl pat tajās mājās, kurās ir modernie gāzes katli, pastāv risks saindēties ar tvanu. Ja gāzes katlam nav veikta regulāra apkope vai tas ticis nepareizi uzstādīts, tajā var veidoties tvans un radīt draudus dzīvībai.

Jebkurā vietā, kur ir atklāta liesma (pirts katls, apkures katls, kamīns), tuvumā būtu jābūt tvana gāzes detektoram. Ja tvana gāzes koncentrācija pārsniegs pieļaujamo līmeni, detektors sāks pīkstēt, brīdinot par draudošajām briesmām.

Medikaments, ar kuru saindējas visbiežāk – paraceptamols

Visā pasaulē medikaments Nr.1, ar kuru saindējas visbiežāk, ir paraceptamols. Maksimālā paraceptamola dienas deva pieaugušam ir 4 grami. Bet gadās, ka cilvēks neizlasa medikamenta sastāvu un īsā laika posmā izdzer vairākus paraceptamolu saturošus līdzekļus, piemēram, izmēģina vienu karsto dzērienu, ja tas uzreiz neiedarbojas, paņem citu karsto dzērienu vai iedzer kādu pretgripas līdzekli tabletēs. Sekas šādai pārdozēšanai visbiežāk ir vemšana, gremošanas traucējumi, sāpes vēderā. Ja cilvēkam jau iepriekš bijuši kādi aknu bojājumi, piemēram, hepatīts, arī neliela zāļu devas pārsniegšana var izraisīt aknu šūnu bojāeju.

Nomierinošie un trauksmi mazinošie līdzekļi var būt bīstami

Diezgan bieži cilvēki saindējas ar benzodiazepīniem un barbiturātiem. Tie ir recepšu medikamenti, kas tiek izrakstīti gadījumos, ja pacients cieš no bezmiega un trauksmes. Diemžēl šie medikamenti izraisa atkarību, kā rezultātā pacienti mēdz tos pārdozēt. Tipiskākie pārdozēšanas simptomi ir miegainība, runas traucējumi un reiboņi.

Manā praksē ir bijuši pacienti, kas benzodiazepīnus lietojuši pašnāvības nolūkos. Nesen slimnīcā tika ievietots pacients, kurš bija izdzēris 30 tabletes leksotanilu. Neskatoties uz to, ka šādam tablešu daudzumam vajadzēja izraisīt komu, vīrietis pēc 12 stundām bija pie pilnas apziņas, runāja un staigāja. Savukārt ir bijis gadījums, kad pacients izdzerot daudz mazāku devu vairākas nedēļas nogulēja bezsamaņā, būdams pieslēgts pie mākslīgās plaušas iekārtas.

Kamēr medikamenti nav paspējuši uzsūkties, var dot aktivēto ogli, taču jāatceras, ka ogli nedrīkst dot pacientam, ja viņš ir bezsamaņā, jo pastāv aizrīšanās risks. Vienreizējā deva pieaugušajam ir 25 – 50 grami. Vislabāk lietot melno ogli pulverī. Pulverim atšķirībā no tabletēm nav pievienotas saistvielas, tāpēc pietiek ar mazāku devu vajadzīgā efekta sasniegšanai.

Kur meklēt palīdzību saindēšanās gadījumā?

Ikviens iedzīvotājs vai ārstniecības persona var saņemt telefonisku konsultāciju, kā rīkoties situācijās, kad notikusi saindēšanās, zvanot uz Toksikoloģiskās informācijas sniegšanas centru pa tālruni 67042473.

Informācijai

Zīmola TENA profesionāļi šogad organizēs bezmaksas izglītojošas lekcijas arī citos Latvijas novados – Liepājā, Valmierā un Madonā. Šīs lekcijas ir daļa no plašākas sociālās atbildības kampaņas, pateicoties kurai TENA produktu ražotājs ir ierindojams starp pasaules ētiskākajiem uzņēmumiem.

Pievienot komentāru