Mazinot cilvēka ietekmi uz vidi un klimata pārmaiņām, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir apņēmusies līdz 2023. gadam RTU studentu pilsētiņā ieviest konceptu “Zaļā Ķīpsala”. Tās prezentācija notiks Starptautiskajā Ūdens dienā, 22. martā, plkst. 11.00 RTU Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6.
Zaļās Ķīpsalas koncepciju iecerēts īstenot, veicot ilgtspējīgu resursu pārvaldību, paplašinot RTU darbinieku un studentu izpratni par vides jautājumiem un sekmējot videi draudzīgu tehnoloģiju radīšanu un izmantošanu.
RTU ir identificējusi trīs galvenās platformas – enerģijas resursu patēriņa un atkritumu pārvaldība un transports -, kurās iespējams veikt uzlabojumus, lai samazinātu RTU ekoloģiskās pēdas nospiedumu. To iespējams izdarīt, uzlabojot infrastruktūru, mainot studentu un darbinieku paradumus un RTU zinātnieku radītos inovatīvos zaļos produktus un tehnoloģijas izmantojot Ķīpsalas studentu pilsētiņas infrastruktūrā.
Svarīga loma Zaļās Ķīpsalas konceptā būs RTU zinātnieku inovācijām – tās tiks aprobētas Ķīpsalā. RTU zinātnieku radītās zaļās tehnoloģijas jau ir pielietojumu radušas tieši studentu pilsētiņā. Piemēram, energoefektīvs LED apgaismojums ir izvietots pilsētiņas ārtelpā, savukārt dienesta viesnīcās un Ķīpsalas peldbaseinā siltā ūdens sagatavošanā izmanto siltumenerģiju, kas iegūta no notekūdeņu siltuma.
RTU Zaļās Ķīpsalas konceptu prezentēs RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Tālis Juhna. Pēc tam paredzēta RTU žurnāla “Innovation” diskusija, kurā nozares eksperti dalīsies skatījumā, kā attīstīties zinātnei un tehnoloģijām, lai nodrošinātu ilgtspējīgu Latvijas nākotni. Pēc diskusijas RTU Studentu parlaments organizēs aktivitātes, pārbaudot klātesošo zināšanas par ieguvumiem, atsakoties no plastmasas pudelēs pildīta ūdens lietošanas.
RTU studentu pilsētiņas apsaimniekošanā jau tiek izmantoti zaļie principi, gan būvējot un rekonstruējot ēkas, gan iekārtojot un aprīkojot tās, gan arī veicinot zaļos paradumus darbinieku un studentu vidū. Piemēram, uz RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) jumta uzstādīti saules paneļi un vēja turbīna, kas gan “apkalpo” māju, gan tiek izmantoti studijās un pētījumos. Koplietošanas telpās uzstādīti sensori, nodrošinot apgaismojumu tikai tad, kad telpās kāds atrodas. EEF ēka ir arī pilnībā automatizēta – vēdināšanas, kondicionēšanas, apkures un apgaismojuma sistēmas tiek kontrolētas caur vienotu vadības paneli.
RTU Arhitektūras fakultāte ir viedā ēka, kurā apgaismojums izslēdzas automātiski. Ātrijā tiek izmantota dabīga virsgaisma, telpās uzstādīti CO2 sensori, ieviesta automatizēta ventilācijas sistēma, kuras darbības intensitāte tiek noteikta, vadoties pēc CO2 koncentrācijas telpā.