No nelielām traumām diemžēl nav pasargāts neviens darbīgs cilvēks. Gadās, ka, strādājot dārzā, laukā vai pļavā, vakaros jūtam stipras muskuļu un locītavu sāpes.
Dažreiz negaidīti paklūpam, krītot sasitam vārīgas ķermeņa vietas, un parādās zemādas asinsizplūdumi, uztūkumi. Neizpaliek arī grieztas brūces, dažādi noskrambājumi un nobrāzumi, arī kukaiņi, kas dzeļ un izraibina mūsu ķermeni ar nepatīkami niezošiem, sarkaniem plankumiem.
Arnikas ziede
Sīko traumu gadījumos parasti ārsts nav vajadzīgs, bet jānopērk aptiekā kādas bezrecepšu zāles. Dažu šo zāļu aktīvās vielas ir iegūtas no ārstniecības augiem. Piemēram, arnikas ziede ir pagatavota no arnikas tinktūras, ko savukārt iegūst no populāra ārstniecības auga – kalnu arnikas – ziediem.
Pateicoties arnikas ārstnieciskajām īpašībām, ziedei piemīt antiseptiska, pretiekaisuma un vietēja kairinoša darbība. Ziede labi noder locītavu, muskuļu sāpju un iekaisuma mazināšanai, sasitumu, izmežģījumu un locītavu saišu sastiepumu, vieglu apdegumu (arī saules apdegumu), kukaiņu dzēlienu ārstēšanai, zemādas asinsizplūdumu un zilumu likvidēšanai. Traumas gadījumā ar arnikas ziedi vairākkārt viegli ieziež bojātās un sāpošās vietas.
Arnikas ziedes vietā var izmantot šīs ziedes aktīvo sastāvdaļu arnikas tinktūru, kuru lieto kompresēm, mitriem apsējiem vai ierīvēšanai tādā pašā nolūkā kā ziedi. Turklāt arnikas tinktūra paātrina slēptu brūču sadzīšanu un novērš šķidruma uzkrāšanos audos (arnikas ziedi un tinktūru nevajag lietot uz
vaļējām brūcēm).
Kliņģerīšu ziede
Nelielas vaļējas brūces, skrambas un nobrāzumus var dezinficēt ar kādu no visiem labi pazīstamiem preparātiem, piemēram, jodu, briljantzaļo šķīdumu, ūdeņraža pārskābes šķīdumu vai mājās pagatavotu kālija permanganāta (zilie graudiņi) ūdens šķīdumu.
Ja brūce tomēr nedzīst un struto, to var ārstēt ar kliņģerīšu ziedi. Šīs ziedes aktīvā sastāvdaļa ir no kliņģerīšu ziediem iegūta tinktūra. Kliņģerīšu ziediem piemīt izteikta dezinficējoša un pretiekaisuma darbība. Arī šo ziedi var aizstāt ar kliņģerīšu tinktūru, jo arī tā paredzēta iekaisumu un strutojošu brūču ārstēšanai.
Lai novērstu nepatīkamo niezi un iespējamo pietūkumu odu un citu insektu dzēlumu vietās, cietušo vietu var apstrādāt ar kamparspirtu, mentolspirtu, amonjaka šķīdumu.