Pazemināts asinsspiediens nomoka ne mazāk par augstu. Kā sev palīdzēt?

Leizeja
Par leizeju mēdz teikt – augs esot jaunības, mundruma un gara spēka avots, kas ķermeni padara vieglu, bet prātu – skaidru. Izmantot leizeju ārstnieciskiem mērķiem, īpaši pret spēku izsīkumu, cilvēku savulaik netieši rosināja skaistie maralbrieži, kuri to lieliski atšķir no citiem augiem un pavasarī ar to labprāt ieturas. Tāpēc tautā augu mēdz dēvēt arī par maralsakni. Par leizeju ieinteresējās arī zinātniskā medicīna.

Ilgstošāk to lietojot, uzlabojas asins sastāvs: palielinās leikocītu un eritrocītu daudzums, paaugstinās hemoglobīna daudzums. Leizejai piemīt maiga asinsvadus paplašinoša iedarbība. Regulāri to lietojot, palielinās asinsvadu caurtece, un sirds muskulis kļūst spēcīgāks.

* Leizejas tinktūru lieto 2–3 reizes dienā pirms ēšanas pa 15–30 pilieniem ēdamkarotē silta vārīta ūdens.

Vēl leizeja jaušami palielina vīriešu seksuālo aktivitāti.

Spēka augi
Dzīves tonusu paaugstina arī zeltsakne, vērmele, lakrica… Katram jāpiemeklē savs augs. Ļoti efektīvi pret hipotoniju ir tādi žeņšeņa radinieki kā citronliāna un salpetrene – senāk to lapas un augļus vienmēr pievienoja salātiem, bet saknes – balzamiem un tonizējošiem dzērieniem. Sezonas laikā var pagatavot šādus veselīgus salātus:

* ņem 5 citronliānas lapas, 1 tējkaroti sīki sagriezta sīpola, 30 g svaigu nātru, 20 g pienenes lapu, 1 ēdamkaroti augu eļļas un 50 g krējuma.

Citronliānas iedarbības rezultātā normalizējas asinsspiediens, jūtami paaugstinās gan garīgās, gan fiziskās darbspējas. Vēl augam piemīt spējas paaugstināt redzes asumu tuvredzības, glaukomas un citu acu slimību gadījumā. Līdzīgi žeņšeņam citronliāna uzbudinoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, paaugstina organisma vispārējo tonusu un darbspējas, novērš depresiju.

Mandžūrijas arālija
Arālija aktivizē fermentu sistēmu un pastiprina organisma enerģētisko nodrošinājumu. No citiem augiem adaptogēniem arālija atšķiras ar to, ka ir apveltīta ar ļoti spēcīgu cukura līmeni pazeminošu iedarbību. Mandžūrijas arālijas izvilkumu var nopirkt aptiekā, taču var pagatavot arī mājās.

Sasmalcinātas saknes attiecībā 1:5 aplej ar 70% spirtu un nedēļu nostādina tumšā vietā. Lieto 3 reizes dienā pirms ēšanas pa 30 pilieniem 100 ml auksta vārīta ūdens.

Arālija iedarbojas uz nervu sistēmu, tāpēc viegli uzbudināmiem cilvēkiem šis augs nav ieteicams.

Melnā zīdkoka ogas
Zīdkoku uzskata par īpašu koku, kas apveltīts ar brīnumainām spējām vērsties pret ļaunumu. Savukārt tā ogas dēvē par visu ogu karalieni. Lai kā, bet neapstrīdams ir viens – tam, kurš ogas lieto uzturā, tiek piešķirts spēks.

Hipotonijas gadījumā ieteicamas melnā zīdkoka ogas: sezonas laikā svaigas, ziemā – no ogām gatavotu medus sīrupu. Dziednieciskas īpašības piemīt arī koka mizai un lapām. Žāvētas lapas saberž pulverī, pa pustējkarotei pievieno biezpienam vai vinegretam un ēd 1–2 reizes dienā.

Uzlējuma pagatavošanai 2 ēdamkarotes svaigi sasmalcinātu vai žāvētu augļu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 4 stundas nostādina, tad izkāš caur 3–4 kārtās salocītu marli. Lieto pa 1/4–1/3 glāzes 3–4 reizes dienā pirms ēšanas.

Vēl jāpiebilst, ka zīdkoks normalizē maiņas procesus organismā.

Mundruma dzērieni
Pret pazeminātu asinsspiedienu tautās medicīnā izsenis tiek lietota efedra.
* Ņem 8–10 g sasmalcinātu lakstu, aplej ar 600 ml verdoša ūdens, karsē uz lēnas uguns, līdz šķidrums samazinās uz pusi, tad atdzesē un izkāš. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā.

Asinsspiedienu paaugstina un spēkus vairo arī akantu baltdadzis.
* No žāvētiem lakstiem, kam noņemti dzelkšņi, un ziedu kurvīšiem pagatavo pulveri un lieto 3 reizes dienā pa 1 tējkarotei, uzdzerot ūdeni.

Padomi ikdienai
Pret hipotoniju palīdz sports, vingrošana un citas fiziskās aktivitātes, kas stimulē asinsriti un ļauj galvenās muskuļu grupas uzturēt tonusā. Ļoti labu efektu dod kontrastduša un masāža.

Diezgan bieži hipotoniķiem palīdz palielināts sāls daudzums ēdienā. Gatavojot maltīti, ieteicams izmantot jodēto sāli. Maigs, asinsspiedienu paaugstinošs līdzeklis ir svaigi uzlieta stipra tēja, kas satur dabiskās tonizējošās vielas. Veselīgi ir sojas produkti, pākšaugi, ar C vitamīnu bagāti augļi. Bet izsalkuma sajūtu lieliski remdē rieksti, saulespuķu sēkliņas, diedzēti kvieši.

Pievienot komentāru