Nakts murgi reizēm ir noderīgi! Ko tie mums māca?

Foto – Pixabay

Cilvēks, kurš sapnī redz murgus, parasti vēlas pamosties. Tomēr var arī nebēgt no briesmīgā sapņa, bet pārvarēt bailes un pamēģināt pārveidot sapņa sižetu sev par labu.

Nakts murgi patiesībā nemaz nav tik slikti – tie palīdz cilvēkam tikt galā ar pārdzīvoto stresu. Biedējošie sapņi veic tādu kā aizsargfunkciju: mūsu nervu šūnas pārstrādā nepatikšanas, pēc murgu noskatīšanās notiek emocionāla izlādēšanās, un cilvēks savā zemapziņā sarod ar notikumu.

Speciālisti, kas nodarbojas ar nervu slimību pētīšanu, izvērtēja stāvokli, kādā atradās emocionālo stresu pārdzīvojušie cilvēki, ņemot vērā arī to, vai viņiem pēc tā bijuši slikti sapņi. Izrādījās, ka tie, kam sapņos rādījās murgi, daudz vieglāk adaptējās stresam.

Toties, kad murgi vajā nepārtraukti, nomācot citus sapņus, ir pamats satraukties – tas nozīmē, ka radusies psiholoģiska rakstura problēma, ar kuru organisms nespēj tikt galā. Šajā gadījumā bez neiropatologa vai psihologa palīdzības neiztikt. Daļa mediķu uzskata – pēc tā, kas cilvēku biedē miegā, var noteikt, kurš orgāns viņam ir slims. Piemēram, ķēmīgas, uz krūtīm sēdošas būtnes, kas izsauc smaguma un elpas trūkuma sajūtu, var signalizēt par sirds vai plaušu problēmām.

Murgus var izraisīt arī troksnis ārpusē, slikti izvēdināta guļamistaba, vēlas sātīgas vakariņas un alkohols. Iereibis cilvēks var nogulēt 5–6 stundas, vispār neredzot sapņus, taču pēc tam alkohola iedarbība mazinās, un iestājas murgu laiks. Ja tā notiek, pamēģiniet tos transformēt.

Krišana. Ļoti daudziem cilvēkiem pazīstams sižets – jūs krītat no milzu augstuma un teju, teju būsiet pagalam. Pacentieties atslābināties, bet pēc tam līdzīgi kaķim piezemēties kādā jaukā vietiņā, piemēram, skaistā ziedošā dārzā. Pēc tam, kad būsiet iemācījies veiksmīgi piezemēties, pamēģiniet krišanu pārvērst par lidojumu. Tādā veidā negatīvās sajūtas iespējams pārvērst pozitīvajās.

Eksāmens, ko nekādi nav iespējams nokārtot, vai uzstāšanās uz lielas skatuves. Ja ne gluži visi, tad ļoti daudzi cilvēki no kaut kā baidās, un šīs apslēptās bailes bieži izpaužas tieši naktīs. Pacentieties šim murgam izdomāt laimīgas beigas. Piemēram, eksāmenu pie bargā pasniedzēja nokārtojat spīdoši vai uz slavena teātra skatuves virtuozi nodejojat solo un, sajūsmināto skatītāju aplausu pavadīts, pazūdat kulisēs.

Paralīze. Reizēm miegā ir sajūta, ka ķermenis kļuvis gluži stīvs, to it kā nospiež kāds milzu smagums, un nav iespējams ne elpot, ne pakustināt mazo pirkstiņu. Turklāt sajūtami pat tādi kā pieskārieni…

Lielākoties cilvēki, kurus sapņos nomoka šādas briesmīgas sajūtas, cenšas pamosties un pasaukt kādu palīgā, taču tas situāciju tikai pasliktina. Tāpēc vienkārši sev jāpasaka – tas ir sapnis un nav bīstams.

Iespēju robežās jācenšas atslābināties un jāpaseko savām izjūtām. Pārsvarā sapņi, kas seko pēc šādas paralīzes, ir koši un paliek atmiņā. Labs līdzeklis tikt vaļā no jebkuriem murgiem ir, pieslēdzot visu iztēles spēku, pamēģināt tos uzzīmēt krāsās, cenšoties neaizmirst arī sīkākās detaļas. Pēc tam zīmējums jāsaplēš un jāizmet vai jāsadedzina.

Pievienot komentāru