“Mēness aptieka”: Naudas trūkuma dēļ ievērojama iedzīvotāju daļa “šķiro” ārsta izrakstītos medikamentus receptēs, pasliktinot savu veselības stāvokli

63 % farmaceitu atzīst, ka piektā daļa aptieku apmeklētāju lūdz padomu, kuri no ārsta izrakstītajiem medikamentiem receptē jāiegādājas obligāti, bet kurus var nepirkt. Vēl 36 % farmaceitu norāda, ka grūtības ar visu ārsta izrakstīto recepšu zāļu iegādi ir vismaz pusei pacientu, liecina “Mēness aptiekas” tīklā veiktā analīze, vērtējot iedzīvotāju paradumus, iegādājoties recepšu medikamentus.

Reaģējot uz farmaceitu bieži pausto viedokli, ka palielinās to iedzīvotāju skaits, kuri aptiekā farmaceitam lūdz padomu ārsta izrakstīto recepšu medikamentu “šķirošanā”, lūdzot pateikt, kuras no zālēm ir obligāti jāpērk, bet kuras ne, “Mēness aptiekas” tīklā, kuru veido 236 aptiekas visā Latvijā, tika īstenota farmaceitu aptauja.

“Tās mērķis bija precīzi identificēt mutvārdos izteikto problēmu saistībā ar iedzīvotājiem, kuri finansiālu apsvērumu dēļ nespēj iegādāties visus ārsta izrakstītos medikamentus, kā arī noteikt problēmas apmēru. Iegūtie dati ir satraucoši – 36 % farmaceitu norāda, ka visus medikamentus nespēj iegādāties vismaz puse apmeklētāju, bet absolūtais vairākums – 63 % – farmaceitu atklāj, ka nopirkt visu, ko izrakstījis ārsts, ir grūti piektajai daļai pircēju. Tikai četrās aptiekās pircēji nav lūguši palīdzību “izšķirot” medikamentus ārsta izrakstītajā receptē un varējuši atļauties visu medikamentozajā terapijā paredzēto. Ņemot vērā, ka šīs aptiekas atrodas vietās, kur lielākoties sastopami salīdzinoši turīgi cilvēki, piemēram, Vecrīgā un Jomas ielā Jūrmalā, varam pieņemt, ka šajās dažās aptiekās medikamentu iegāde apmeklētājiem patiesi problēmas nesagādā. Turpretim visā pārējā Latvijas teritorijā iegādāties visu, ko ārsts nozīmējis, iedzīvotājiem ir sarežģīti,” analizējot aptaujas datus, atzīst AS „Sentor Farm aptiekas” valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs.

Analizējot iedzīvotāju paradumus, iegādājoties zāles, konstatēts, ka lielākoties grūtības ar visu medikamentu iegādi ir cilvēkiem vecumā no 50 līdz 70 gadiem. Vairāk nekā 80 % farmaceitu atzīst, ka tieši šīs vecuma grupas pircēji visbiežāk lūdz padomu, kuras no ārsta izrakstītajām zālēm noteikti ir jāpērk, bet bez kurām varētu arī iztikt. Pircēji vecumā līdz 49 gadiem šādu lūgumu farmaceitam izsaka vien apmēram 8 % gadījumu.

Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru