Lidojošās briesmas: augustā bitēm un lapsenēm sākas vairošanās periods

Vampīri aplipinātāji
Mums ne tikai dzeļ, bet ar mūsu asinīm barojas otrās asinssūcēju nometnes pārstāvji: odi, aklie dunduri, moskīti jeb knišļi un pat mitrenes. To dzēlieni ir saistīti ar risku saslimt ar dažādām nopietnām slimībām.

Parastais ods nekādas lielas nepatikšanas nesagādā, izņemot niezi dzēluma vietā un sabojātus nervus, taču ej nu uzmini, vai tas tiešām ir parastais vai tomēr, piemēram, malārijas ods. Pirms atvēzējas sitienam, tikai retais uzmanīgi pētīs, vai dzēlējs nosēžoties pacēlis vēderiņu (tā rīkojas malārijas ods) vai turējis to paralēli virsmai (parastais ods).

Nepatīkamākais, ka malārijas odi sastopami visur, tāpēc iespēja ir tikai viena – katram gadījumam bliezt tiem jau pa gabalu vai aizstāvēties ar īpašiem tīkliņiem, piemērotu apģērbu un izmantot pretodu līdzekļus.

Knišļi ir tie paši odi, tikai mazi (3–4 mm). Ja ir laiks pētīt, mitrenēm var pamanīt arī raibus spārniņus. Atšķirībā no odiem tās uzbrūk tikai dienas gaismā. Šie asinssūcēji, lai arī ir niecīgi, lielos daudzumos spēj cilvēkam izraisīt paaugstinātu ķermeņa temperatūru un vieglu saindēšanos. Turklāt tie pārnēsā dažādu smagu slimību, piemēram, Sibīrijas čūlas un mēra, ierosinātājus. Ar šīm slimībām var aplaimot arī aklie dunduri, taču parasti to nestais ļaunums ir ļoti sāpīgs dzēliens.

Aklā dundura mātīte caursit ādu kā papīra ātršuvējs, ielaiž kodīgas siekalas, lai asinis nesarecētu, un vienā reizē izdzer tik daudz asiņu, cik 70 odu vienlaikus.

Turklāt odi, dunduri, lapsenes un pārējie nejaucēni ir lielākie mikrobu izplatītāji un dažādu slimību pārnēsātāji, sākot no tīfa un holeras līdz tuberkulozei un cērmēm.

Aizsardzība
Ja esat devies pie dabas, maksimāli nosedziet ķermeni ar apģērbu – labāk nedaudz sasvīst nekā saslimt. Turklāt drānām jābūt gaišām, taču ne košām, lai jūs nenoturētu par puķīti. Šā iemesla dēļ pirms piknika nevajag iesmaržināties.

Nestaigājiet pa pļavām basām kājām. Uzkāpsiet bitei – no atmaksas neizvairīsieties. Neaizmirstiet par lakatiņu, naģeni vai panamas cepuri.

Sapinies matos, aklais dundurs vai lapsene no niknuma dzels, cik spēj. Ja esat sarīkojis pikniku, pirms kaut ko apēdat vai dzerat, pārliecinieties, lai uz šķīvja vai krūzītē nebūtu apmeties kāds liekēdis.

Dzēliens mēlē vai rīklē dažās sekundēs var izprovocēt tirpumu un elpas trūkumu, tāpēc drošības labad ieteicams paņemt līdzi aerosolu, kas nogalina kukaiņus, un… nogaliniet.

Pievienot komentāru