Mēs vēlamies, lai bērni:
1) būtu ieņemti mīlestībā,
2) dzimuši mātei pēc apzinātas vēlēšanās,
3) viņu dzimšanai būtu nodrošināti veselīgas dzimšanas apstākļi.
1936. gadā Sengere ieved ASV neatļautu kontracepcijas līdzekli – diafragmu. Sākas tiesāšanās. 1937.gadā šīs tiesas prāvas rezultātā ASV atzīst dzimstības kontroli par likumīgu ārsta prakses daļu un par to varēja sākt mācīt medicīnas skolās.
Īsi par kontracepcijas tablešu attīstību
Kopš 1960. gada 9. maijā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde apstiprināja pirmās orālās kontracepcijas tabletes, ir pagājis ilgs laiks.
Zīmīgi, ka pirmajās pretapaugļošanās tabletēs bija vismaz 10 reižu lielāks hormonu līmenis nekā mūsdienu līdzekļos, tāpēc to lietošanai bija daudz izteiktākas blaknes un virkne pieņēmumu un baiļu, kas saistītas ar kontracepcijas izvēli, sakņojas tieši kontracepcijas tablešu pirmsākumus. Izteiktās blaknes visbiežāk bija saistītas ar lielāku hormonu devu un estrogēnu daudzumu.
Tomēr visās jomās zinātne ir attīstījusies milzīgiem soļiem, tieši tāpat arī medicīnā. Kontracepcijas tablešu attīstība ir virzījusies no lielām uz mazām hormonu devām, lai saglabātu kontraceptīvo efektu, bet ievērojami mazinātu blakusparādības. Nozīmīga attīstība ir notikusi, meklējot iespējas hormonus sintezēt maksimāli tuvu dabiskajiem hormoniem, lai organisms tos pieņemtu un kontracepcijas tablete papildu vēl sniegtu ieguvumus, mazinot esošas veselības problēmas, piemēram, izteiktus PMS simptomus, sāpīgas un stipras menstruācijas, ārstētu pinnes u.c. Plašāka informācija par kontracepciju, t.sk. par kontracepcijas tabletēm: http://tikaisievietem.lv/lv/kontracepcija.
Laikā no pirmās kontracepcijas tabletes līdz šodienai ir veikti pētījumi, kas palīdzējuši attīstīt jaunas kontracepcijas tabletes, kā arī snieguši rezultātus par esošo kontracepcijas tablešu efektivitāti, drošību, blaknēm un ieguvumiem. Ginekologiem ir daudz vieglāk strādāt, jo pētījumu dati sniedz informāciju par to, kad konkrētie medikamenti ir piemēroti un, kad ir jāizvēlas cits medikaments vai metode.
Mūsdienās ir pieejamas vairāk nekā 200 dažādu hormonālās kontracepcijas tablešu, ko lieto ne tikai dzimstības regulēšanai, bet arī dažādu citu veselības problēmu ārstēšanai. Latvijā šobrīd reģistrēti vairāk nekā 50 hormonālās kontracepcijas līdzekļi.
Tie atšķiras pēc gan pēc estrogēnu devas, gan progestīnu veida, devas, attiecībām, kādās tie savienoti ar estradiolu, kā arī, vai tie ir kombinētie preparāti ar estrogēnu vai tīrie progestīni. Vēsturiski to daudzveidība attīstījusies, samazinot estrogēnu diennakts devu un sintezējot aizvien jaunus progestīnus. Kontracepcijas tabletēs var tikt izmantoti apmēram 15 dažādi progestīni.
Gandrīz katrai sievietei, atkarībā no viņas organisma īpatnībām un vajadzībām var piemeklēt kontracepcijas tabletes ar piemērotu hormonu devu un progestīnu veidu, kas sniegtu ne tikai ir kontraceptīvu efektu, bet varētu atrisināt vairākas veselības, labsajūtas un skaistuma problēmas, piemēram, pārmērīgu asiņošanu menstruāciju laikā, pinnes, pastiprinātu apmatojumu u.c. Tieši tālab ir nepieciešams labs ārsts ginekologs, kurš, kombinējot savas daudzos gados krātās zināšanas un pieredzi, var izvērtēt, kura kontracepcijas metode ir vispiemērotākā, lai sieviete varētu izbaudīt savu dzīvi un sagaidīt savu bērniņu brīdī, kad ir tam gatava.
Īpašie gadskaitļi
1960. gadā
Tiek reģistrētas pirmās kontracepcijas tabletes.
Tās bija atļauts izrakstīt tikai precētām sievietēm un daudzas neprecētās, ejot pie ginekologa aizņēmās laulības riņķus. Jau 1965. gadā 66,5 miljoni ASV sieviešu lieto orālo hormonālo kontracepciju, lai gan tā joprojām atļauta tikai precētajām.
1969. gads
Pieejams progestīnu saturošs pretapaugļošanās līdzeklis – intramuskulāras injekcijas, ko reizi trijos mēnešos sieviete var saņemt ārsta kabinetā.
1972. gads
ASV kontracepcija likumīgi ir atļauta visām sievietēm, ne tikai precētajām.
1973. gads
Pieejamas progestīna kontracepcijas tabletes jeb minipilles
1976. gads
Pirmā hormonālā dzemdes spirāle
1983. gads
Pirmais hormonālais implants
2002. gads
Pirmais hormonālais kontraceptīvais maksts riņķis
2002. gads
Pirmais hormonālais kontraceptīvais plāksteris