Kāpēc organismam vajadzīgs varš? Dienas norma, labākie vara avoti

Dienas norma un rezerves
Mikroelementa rezerves pieauguša cilvēka organismā ir 100–200 mg. Papildus katru dienu kopā ar uzturu nepieciešams uzņemt 2 mg, bet lielu slodžu gadījumā – līdz 3 mg vara. Nedaudz lielākas minerāla devas nepieciešamas cilvēkiem, kas sirgst ar sirds išēmisko slimību un pārcietuši miokarda infarktu.

Galvenie vara avoti
Varš meklējams dzīvnieku izcelsmes produktos: aitas un teļa gaļā (arī eksotiskajā kamieļu gaļā). Piemēram, 100 g aitas nieru ir 5 mg vara, bet tādā pašā daudzumā liellopa aknu – 3,8 mg vara. Bagātas ar varu ir arī jūras veltes: kalmāri, krabji, garneles, omāri, austeres.

Nedaudz vara organisms uzņem no zirņiem, pupiņām, riekstiem, kakao, svaigām sēnēm (apšu bekām, gailenēm, baravikām), citroniem, griķu un auzu putras, rupjmaizes, pilngraudu kviešu maizes. Varu satur arī daži ārstniecības augi: asinszāle, parastie pelašķi, raudene…

Kulinārās apstrādes procesā varš praktiski neizzūd. Taču organisms to neuzsūks, ja ēdienkartē līdzās varu saturošajiem produktiem būs piens, – to nepieļaus piena olbaltums kazeīns. Glāzi piena labāk izdzert stundu pirms vai stundu pēc maltītes.

Vara deficīts
Vara deficīts draud visiem piena diētas un rafinēto produktu cienītājiem. Par vara trūkumu signalizē ātrs nogurums, biežas un beziemesla galvassāpes, slikts garastāvoklis, pastiprināta nervozitāte, ātrsirdība.

Ja cilvēkam diagnosticēta anēmija, izrakstīti dzelzi saturoši preparāti, viņš to regulāri lieto, taču stāvokļa uzlabošanās neiestājas, visticamāk, dzelzs uzsūkšanās procesam pietrūkst tieši vara. Un vēl. Ilgstošs vara deficīts var būt podagras attīstības cēlonis.

Pārāk daudz vara
Mēdz būt arī tā. Bet tikai gadījumā, ja notikusi saindēšanās ar vara sāļiem.

Varš + C vitamīns
Pirms vairākiem gadiem žurnālā Science bija publicēti interesanti angļu zinātnieku pētījumu rezultāti: viņi atklājuši, ka starp askorbīnskābi un varu pastāv tieša saikne un sadarbība. Ja mikroelements un C vitamīns “satiekas” uz gripas vīrusa virskārtas, divatā viņi šo vīrusu noārda. Tāpēc epidēmijas laikā saslimšanas profilaksei zinātnieki iesaka visiem lietot ne tikai askorbīnskābi, bet arī vara preparātus.

Pievienot komentāru