Nepārēsties un nepārdzerties
Visvairāk jūras slimība liek sevi manīt kuģotājiem. Ja jums bijis nelabi, braucot ar lidmašīnu, automašīnu, autobusu vai vilcienu, visticamāk, tas atkārtosies arī uz kuģa.
Pirms izvēles, ar kādu kuģi doties ceļojumā, noskaidrojiet visus iespējamos piemērotos variantus – jo lielāks kuģis, jo mazāk tas pakļauts mētāšanai pa viļņiem; jo tuvāk kuģa vidusdaļai būs jūsu kajīte, jo vājāk izjutīsiet šūpošanos. Un pretēji – jo tuvāk kādam no kuģa galiem, sevišķi priekšgalam, vai sānu malām, jo vairāk šūpo.
Mazas jahtas un laivas, sevišķi, ja tās ir bez ķīļa, viļņos svārstās īpaši spēcīgi. Nelielu lidmašīnu gaisā svaida vairāk nekā lielu.
Ja jums ir bažas par jūras slimības uzbrukumu, atcerieties: alkohola reibums vai paģiras pasliktinās jūsu stāvokli. Ēdiet viegli sagremojamu pārtiku, nepārēdieties nedzeriet daudz šķidruma.
Neizvēlieties kafiju vai skābus dzērienus, piemēram, apelsīnu sulu, kas var kairināt kuņģa gļotādu, tādējādi pastiprinot sliktas dūšas un vemšanas iespējamību.
Pret jūras slimību var mēģināt nodrošināties ar aptiekās pieejamiem speciāliem medikamentiem – tabletēm un plāksteriem, kurus var likt lietā gan īsi pirms brauciena, gan tiklīdz parādās pirmās jūras slimības pazīmes: drebuļi, galvassāpes, diskomforta sajūta kuņģī. Atcerieties – medikamentus uzņemot tad, ka jau kļuvis krietni slikti ap dūšu, pastāv iespējamība, ka tos izvemsiet, pirms šie līdzekļi būs sākuši iedarboties.
Ņemot vērā, ka jūras slimības novēršanai paredzētie preparāti iedarbojas uz vestibulāro aparātu un nervu sistēmu, pārliecinieties, ka to lietošanas instrukcijā nav norādes par bīstamību vadīt transportlīdzekļus vai rīkoties ar mehānismiem šo preparātu darbības iespaidā.
Trenēt līdzsvara orgānus
Ir zināms, ka jūrnieki ar lielāku stāžu parasti jūras slimību neizjūt vai izjūt vājā formā. Tātad cilvēka līdzsvara orgāni pierod pie lielākas kairinājuma slodzes, ja ikdienā ar to saskaras. Turklāt tam nebūt nav nepieciešama pastāvīga atrašanās uz kuģa klāja. Pietiek ar regulāru vingrināšanos, pakāpeniski palielinot tempu, taču nenovedot sevi līdz nepatīkamam diskomfortam. Lūk, vairāki vingrinājumi.
* Nekustinot galvu, skatienu pārmaiņus vērš uz augšu un uz leju, pa labi un pa kreisi.
* Gan atvērtām, gan aizvērtām acīm galvu paceļ uz augšu un noliec uz leju, pagriež pa labi un kreisi.
* Ķermeņa augšdaļu pagriež pa labi un kreisi amplitūdā no 45 līdz 180 grādiem.
* Gan stāvot uz vietas, gan soļojot ķermeņa augšdaļu noliec uz priekšu un atliec atpakaļ.
* Rokas aizliek aiz galvas un ķermeņa augšdaļu noliec uz sāniem.
* Ķermeņa augšdaļu noliec taisnā leņķī uz priekšu un šūpo pa labi un kreisi.
* Izdara palēcienus uz vietas: gan stāvot taisni, gar ar pagriezienu uz sāniem vai pat apgriežoties ap savu asi.
* Koncentrējot skatienu vienā punktā, soļo uz priekšu un atmuguriski.
Katru vingrojumu izpilda apmēram 10 reizes pēc kārtas, bet visu kompleksu atkārto vairākas reizes dienā.
Vēl daži ieteikumi, kad nekas cits nelīdz
Ja diēta un treniņi tomēr nav līdzējuši, jūras slimības izpausmju mazināšanai ir vēl viens glābšanas riņķis – vairāki ilgstošā praksē pārbaudīti paņēmieni. Izejiet svaigā gaisā uz klāja, vēlams kuģa vidusdaļā. Neraugieties viļņos, bet piesaistiet savu skatienu horizontam, tāliem mākoņiem, krastam vai citiem nekustīgiem objektiem.
Līdzīgi rīkojieties, ja nelabums piemeklējis autobusā, automašīnā vai vilcienā, – fiksējiet skatienu uz horizontu. Lidmašīnā to izdarīt būs sarežģītāk vai pat neiespējami, ja vien nesēžat pie loga un ārā nav skaidrs laiks. Nemēģiniet lasīt vai skatīties filmu, jo skatiena piesaistīšana ap jums esošajiem stāvokli padarīs ļaunāku. Aizveriet acis un centieties atslābināties.
Trauksme un stress pastiprina jūras slimības izpausmes. Ja iespējams, atlaidiet zemāk krēsla atzveltni vai apgulieties, ja esat kajītē uz kuģa – organisms jūras slimību izjūt mazāk, cilvēkam esot horizontālā stāvoklī ar seju uz augšu. Prakse liecina, ka nepatīkamās sajūtas atkāpjas miegā, tādēļ, ja vien iespējams, mēģiniet aizmigt. Ja tas neizdodas, atliek cerēt, ka pēc kāda brīža pieradīsiet pie svārstīšanās un nelabums mazināsies.
Ja, par spīti visiem pūliņiem pārvarēt jūras slimību, tā gūst virsroku, neatliek nekas cits kā vien ļauties tai. Necentieties aizkavēt vemšanu, jo tas var pasliktināt jūsu stāvokli vēl vairāk.
Atcerieties: uz kuģa klāja (ja nepagūstat nokļūt līdz tualetes telpām) no kuņģa satura vissaprātīgāk atbrīvoties pa vējam. Pretējā gadījumā nāksies steigšus mazgāt apģērbu, turklāt, ja apkārt atrodas citi pasažieri, – ne tikai jums vienam.
Ja kļūst slikti, nevairieties vērsties pēc palīdzības pie kuģa, lidmašīnas personāla. Tas jau daudzkārt ir pieredzējis līdzīgas situācijas un noteikti spēs dot vislabākos ieteikumus.