Šīs zāles un skaistumkopšanas līdzeklis guļ mums zem kājām, un to nosaukums ir… māli. Patiesi, māli ir unikāls dziedniecisks līdzeklis, ko mums dāvā daba, un mālu terapija ir viena no vissenākajām ārstniecības metodēm cilvēces vēsturē.
Viena no galvenajām mālu terapijas priekšrocībām ir tā, ka šī viela ir absolūti nekaitīga: mālus nav iespējams pārdozēt, organisms uzņems sevī tieši tik tajos esošo vērtīgo vielu, cik tam nepieciešams.
Māli satur kvarca, vizlas daļiņas, silīcija, alumīnija, dzelzs, vara oksīdu, kālija, magnija, mangāna savienojumus. Vēl tajos ir ļoti daudz dažādu mikro- un makroelementu un minerālsāļu. Māli ir arī universāls sorbents – tie uzsūc sārņus, toksīnus, smagos metālus, radionukleīdus, maiņas un šūnu noārdīšanās pārpalikumu produktus.
Mūsdienās mālu terapija atdzimusi un kļūst arvien populārāka. To praktizē, ārstējot daudzas kaites: hroniskas locītavu un mugurkaula, muskuļu, perifēriskās nervu sistēmas slimības, traumas (sastiepumus, sasitumus, lūzumus un hematomas), ginekoloģiskas vainas, hronisku cistītu. Māli ieņēmuši stabilu vietu arī kosmetoloģijā.
Starp citu, par mālu antiseptiskajām īpašībām katrs var pārliecināties pats – ieliekot pienā nedaudz mālu, tas pat karstā laikā tik ātri nesaskābs. To labi zināja mūsu senči – tāpēc arī visas lielās un mazās piena krūzes darināja no māla.
Krāsas ziņā māls mēdz būt dažāds – to toni nosaka ķīmiskais sastāvs.
Par to, kādi ir mālu veidi un kādus labumus tie sniedz, lasiet nākamajā lapā!