Psihologi, ekonomisti un finansisti precīzi zina – attīstība un virzība uz priekšu bez krīzēm nav iespējama. Jebkurā, pat vissarežģītākajā situācijā ļoti svarīgi saredzēt perspektīvu.
Ekonomisti iesaka
* Sekojiet saviem izdevumiem, jo nauda mīl, ka to skaita. Iekārtojiet izdevumu burtnīcu un ierakstiet tajā visus savus pirkumus un to cenu. Mēneša beigās rūpīgi pārskatiet šo sarakstu un izvērtējiet, ko no tā varētu svītrot – vismaz pagaidām.
Sāciet atlikt 10% no ikmēneša ienākumiem neparedzētiem apstākļiem.
Neiekrītiet parādos. Paturiet prātā tautas gudrību: aizņemies svešu naudu, bet atdod – savējo.
Pārvērtējiet visus pakalpojumus, kas tika izmantoti līdz šim. Iespējams, izdevīgāk ir pāriet pie kāda cita sakaru operatora, krāsot matus mājās, nevis frizētavā, uzmanīgāk sekot, lai bez vajadzības telpā nedegtu spuldzes. Noteikti atradīsies gana daudz melno caurumu, kurus novēršot izdosies ietaupīt.
Nostipriniet savas pozīcijas darbā. Pilnveidojiet savas iemaņas profesionālajā jomā, esiet aktīvs, iesaistieties kādā sabiedriskā organizācijā – sakari un plašais paziņu loks palīdzēs celt pašnovērtējumu un autoritāti darbā, bet, ja notikumu attīstība nebūs jums labvēlīga, ātrāk atrast citu vietu.
Visādam gadījumam atjaunojiet savu CV un sekojiet iespējamām vakancēm.
Dažkārt der sevi palutināt. Protams, krīzes situācijā jābūt taupīgam un tas jādara ar apdomu. Varat iegādāties krājkasīti, uz tās uzrakstīt “manam priekam” un katru dienu (vai ik pārdienu) iemest tajā pa dažai monētai. Tā nemanot var sakrāt gan teātra biļetēm, gan kārotai grāmatai, gan vasaras atpūtai…
Ieņemiet pozu
Ja galvā lien visādas nelāgas domas, no kurām nekādi nav iespējams atbrīvoties, pamēģiniet lotosa pozu.
Jāuzvelk ērts apģērbs, jāapsēžas uz grīdas, ceļi jāsaliec un jāizvērš uz sāniem. Rokas jāuzliek uz ceļiem ar plaukstām uz leju. Visas kustības jāizpilda lēnām. Jāsēž taisni, noturot plecus vienā līnijā ar gurniem, bet galvas virsu domās lēnām stiepjot uz augšu. Jāelpo dziļi un mierīgi. Šī poza jāsaglabā 3–5 minūtes. Pēc tam var atslābināties.